Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019 21:38

Με εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο “λύγισαν” τον ΑΟ Άνδρου οι κορασίδες του Περιστεριώνα Τήνου

Πιάνοντας εκπληκτική απόδοση στην τρίτη περίοδο ο Περιστεριώνας έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την Άνδρο το απόγευμα της Κυριακής 10 Νοεμβρίου επικρατώντας στο “Εμπειρίκιο” του τοπικού Αθλητικού Ομίλου με σκορ 27-43 για το πρωτάθλημα των κορασίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση, αφού πριν την έναρξη είχε βρέξει και ο αγωνιστικός χώρος έπρεπε να στεγνώσει από τα νερά που είχε μαζέψει, οι οικοδέσποινες του Κυριάκου Μουστάκα πήραν από τα πρώτα λεπτά ένα προβάδισμα το οποίο έφτασαν στο +8 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια, οι Τηνιακές του Παναγιώτη Σιώτη με πολύ καλή άμυνα κατάφεραν αρχικά να μειώσουν στο ημίχρονο στους -2 (17-15) και εκμεταλλευόμενες τις πολλές λάθος πάσες των γηπεδούχων να ξεφύγουν στο σκορ στην τρίτη περίοδο όπου με επιμέρους σκορ 2-18 έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Μία νίκη που είναι η δεύτερη στο φετινό πρωτάθλημα και που τις φέρνει στην 2η θέση του Α’ ομίλου με 4 βαθμούς, δύο πίσω από τον πρωτοπόρο ΑΟ Άνδρου που με την ήττα αυτή έφτασε τους 6 βαθμούς.

• “Πύρρειος” αποδείχθηκε η νίκη του Περιστεριώνα στην Άνδρο, καθώς η Ελισάβετ Τριανταφύλλου αποχώρησε τραυματίας. Η νεαρή αθλήτρια της ομάδας της Τήνου τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης σε μία προσπάθειά της γύρισε το πόδι της με συνέπεια να εγκαταλείψει το ματς. Ο προπονητής του ΑΟ Άνδρου, ο Κυριάκος Μουστάκας, που του αξίζουν συγχαρητήρια, την μετέφερε στο Κέντρο Υγείας Άνδρου. Εκεί, της τοποθετήθηκε γύψος στο δεξί της πόδι και την Δευτέρα (11/11) θα μεταβεί στο Κέντρο Υγείας της Τήνου για να διαπιστωθεί το μέγεθος της κατάστασής της.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Οικονόμου, Πρινιωτάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-7, 17-15 (ημίχρονο), 19-33, 27-43.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Νασοπούλου 3, Πέτσα 5, Χαντάι, Κουλούρη 6, Χέλμη, Γιαχουντή, Δρόσου, Ζαχαρώδη, Φουντά Π. 4, Παπαχρήστου 6, Φουντά Α. 1, Λανέ 2.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Παν. Σιώτης): Καλογεράκη, Χατζίρη 2, Μπινιάκου 3, Καμπέρι 2, Μαραγκού 4, Δεσύπρη, Πετροπούλου 4, Βοϊνά 10, Τριανταφύλλου 16, Ψάλτη, Παττακού, Κλαυδιανού 2.