Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019 20:35

''Άτρωτος'' στη Νάξο ο ΑΠΑΣ… ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία

Άλλη μια μεγάλη νίκη στην έδρα του πανηγύρισε ο ΑΠΑΣ αφού κατάφερε , πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, να επιβληθεί του αξιόμαχου ΑΣ ΠΕΡΑ με 74-65.

Οι «Ορεινοί» ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα τον Ζαφειρούδη που εκτός από την άψογη οργάνωση ήταν και παραγωγικός , βοηθώντας την ομάδα του στην επίτευξη μιας σπουδαίας νίκης. Χονδρόπουλος και Προδρόμου «τράβηξαν» σε σκοράρισμα επίσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του κόουτς Γκαναβία μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παρκέ και κατάφερε να αποκτήσει το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι τη λήξη του Α δεκαλέπτου , έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Βλάχο. (Σκορ Α δεκαλέπτου 14-18).

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να σφίγγουν την άμυνά τους , βάζοντας δύσκολα στα επιθετικά ατού των γηπεδούχων. Ταυτόχρονα , βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από παντού, άνοιξαν τη διαφορά στην μέγιστη τιμή της , 24-35 5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου αναγκάζοντας τον κόοουτς Αλμπάνη να καλέσει επσπευσμένα time out. Από εκείνο το σημείο και μετά , ο Ναξιώτικος Σύλλογος γυρίζοντας την άμυνά του σε ζώνη έκανε την απόλυτη επιστροφή στο παιχνίδι. Με ένα εκπληκτικό σερί 17-0 πέρασε μπροστά με 6 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Βλάχου ισοφάρισαν και με καλές άμυνες κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 46-41 και λίγο αργότερα με 49-52 4 λεπτά πριν τη λήξη του . Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και με εφαλτήριο την άμυνά τους , πέρασαν μπροστά με 54-52. Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο τρίλεπτο tτου 3ου δεκαλέπτου δεν βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και έτσι οι γηπεδούχοι με σύμμαχο και την ψυχολογία άνοιξαν τη διαφορά στους 6 πόντους (60-54).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι όχι μόνο  διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά  αλλά και την  «άνοιξαν» φτάνοντας την μέχρι και το +13 κλειδώνοντας  μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε πολύ καλά στοιχεία, στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Το τελικό 74-65 κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα των ομάδων στο παρκέ , καθώς οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι στα κρίσιμα σημεία ήταν πιο συγκεντρωμένοι και είχαν μεγαλύτερο πάθος για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Κλειδί , παρόλα αυτά , στην έκβαση του παιχνιδιού η signature άμυνα ζώνης των γηπεδούχων η οποία όπως και στο παιχνίδι με τα Χανιά μπλόκαρε τις επιθετικές ενέργειες των φιλοξενουμένων.