Πέμπτη, 22 Δεκεμβρίου 2011 09:59

Μεγάλη νικη του ΓΕΛ Συρου στον Πειραια!!! (βίντεο)

basket_andron_gel_syrou_gel_nikaias_0_2011

Χθες το πρωί στο κλειστό Γυμναστήριο Π.Σαλπέας στο Πέραμα στον Πειραιά γράφτηκε μια μεγάλη επιτυχία για το ΓΕΛ Σύρου και για τις Κυκλάδες στα αγόρια, όπου μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση το σχολείο τις Σύρου κατάφερε να νικήσει το 3ο ΓΕΛ Νίκαιας και να πάρει το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό του σχολικού Πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης με 60 - 55.

basket_andron_gel_syrou_gel_nikaias_1_2011

{div float:left}

{/div}Με πολλές ελπίδες για μια Πανελλήνια διάκριση εάν κερδίσει σήμερα το πρωί στις 10:30 στο κλειστό γυμναστήριο του Π. Σαλπέα στο μεγάλο παιχνίδι για την συνέχεια με το Κολέγιο τις Ρόδου. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή ξεκινώντας από στην 1ο Περίοδο όπου η σχολική ομάδα του ΓΕΛ Σύρου μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι τους και έδωσαν το δικαίωμα στο 3ο ΓΕΛ Νίκαιας να είναι η κυρίαρχη μέσα στο γήπεδο και προηγηθούν στο σκορ με 15-6 υπέρ τους. Στην 2η Περίοδο το ΓΕΛ Σύρου το ξεκίνησε ποίο καλά βελτίωσε την άμυνα του και σκόραρε στην επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο με την διαφορά κατά τις στους 4 πόντους με σκορ 27 - 23. Η 3η περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στο ΓΕΛ Σύρου αφού κατάφερε και εγκλώβισε τους παίκτες τις Νίκαιας στην άμυνα που δεν μπορούσε να βγει λύση την αμυντική τακτική της και κατάφερε έτσι η Σύρος να δεχθεί μόλις 4 πόντους και να βάλει στο αντίπαλο καλάθι 10 πόντους και να κλείσει την περίοδο με το σκορ υπέρ της με 31 - 33. Στην 4η και τελευταία περίοδος έμελλε να είναι και η ποιο συγκλονιστική αφού και τα δύο σχολεία πήγαιναν χέρι με χέρι στο σκόρ με τα τρίποντα και τα καλάθια να πέφτουν βροχή και το παιχνίδι στο τελείωμα του να βρίσκει και τις δύο ομάδες στο ισόπαλο σκορ 51 - 51. Ξεκινάει το 5λέπτο τις παράτασης όπου το άγχος κυριαρχεί και στις δύο ομάδες με πολλά άστοχα σουτ αλλά το ΓΕΛ Σύρου φάνηκε ποιό ψύχραιμο στο τέλος στο παιχνίδι και πετυχαίνοντας 9 πόντους έναντι 4 του αντίπαλο της ήταν η μεγάλη νικήτρια σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με 55 - 60. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλα παιδία του ΓΕΛ Σύρου και στο Γυμναστή τους για την μεγάλη τους προσπάθεια και την επιτυχία για τις Κυκλάδες και να τους ευχηθούμε καλή επιτυχία στο αποψινό της εξίσου δύσκολο παιχνίδι για την συνέχεια του σχολικού Πρωταθλήματος.

ΓΕΛ ΣΥΡΟΥ-3ο ΓΕΛ ΝΙΚΑΙΑΣ, ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ, ΛΗΨΗ...