dileia-2012-aponomi-sta-50m

Η αγωνιστική παρουσία των αθλητών του ΑΟ Μυκόνου στα Δήλεια 2012

Νίκος Λυκούρης

Η παράδοση στην αντοχή συνεχίζεται

Ο Νίκος Λυκούρης, μέχρι πρότινος αθλητής του μήκους από το Σεπτέμβριο ασχολείται συστηματικά με την αντοχή και η αλλαγή αυτή δικαίωσε τον ίδιον και τους προπονητές του. Με 3.43.53 κέρδισε μετά από συγκλονιστική μάχη τον συνεπώνυμό του Γιάννη, αθλητή της Κηφισιάς και αναδείχθηκε νικητής των Δηλείων 2012 συντρίβοντας και το ρεκόρ αγώνων. Από τη νέα χρονιά ο Νίκος Λυκούρης θα αγωνίζεται σε μεγαλύτερη κατηγορία, στους παμπαίδες Β΄και οι στόχοι του είναι υψηλότεροι.

Στο ίδιο αγώνισμα ο sportsman Μανώλης Κωνσταντάρας ήρθε 4ος με νέο ατομικό ρεκόρ σπάζοντας και αυτός το φράγμα των 4 λεπτών (3.57.51).

dileia-2012-aponomi

Μετάλλια στα σπριντ για Νάζου – Καραγιάννη

Δεύτερη θέση για τη Μαρία Νάζου στα 50 μέτρα με επίδοση 7.63, μόλις τρια εκατοστά πίσω από την Κατερίνα Παναγιωτοπούλου της Κηφισιάς. Η Μαρία από το 2013 θα αγωνίζεται στην κατηγορία των παγκορασίδων Β΄ και το νέο της αγώνισμα θα είναι τα 60 μέτρα. Ο 10χρονος Μιχάλης Καραγιάννης βρέθηκε στην τρίτη θέση την οποία μοιράστηκε με τον Απόστολο Βάλα του Πανελληνίου στο αντίστοιχο αγώνισμα των αγοριών με επίδοση 8.08.

Στο ίδιο αγώνισμα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Σοφιλένα Πελτετζή η οποία κατέβηκε τα 8 δεύτερα και με επίδοση 7.94 κατέκτησε την 4η θέση, ενώ 5η ήρθε η σαφώς βελτιωμένη στην ταχύτητα Μαρία Θεοδωροπούλου (8.07). Στο αγώνισμα πήραν μέρος και δύο ακόμη αθλήτριες του ΑΟΜυκόνου, η Ελευθερία Τζουβελεκίδη (13η 9.99) και η μικρούλα Αθηνά Καθιώτη (14η με 10.24)

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των αγοριών ο Λευτέρης Μάντζαρης σημείωσε επίδοση 8.25 και κατέκτησε την 10η θέση, ενώ ο Θοδωρής Δάρας με 8.35 βρέθηκε στην 11η θέση.

Δύο αργυρά μετάλλια οι σκυταλοδρομίες μας

Τη δεύτερη θέση κατέκτησαν οι σκυταλοδρομίες των παγκορασίδων μίνι και των παμπαίδων μίνι. Οι Στεφανία Μοτσάνου, η Μαρία Θεοδωροπούλου, η Σοφιλένα Πελτετζή και η Μαρία Νάζου πέτυχαν νέο ρεκόρ συλλόγου με 29.90 συντρίβοντας το παλαιότερο (34.80, από το 2011) και τερμάτισαν πίσω από τις αθλήτριες της Κηφισιάς. Τα αγόρια μας, ο Βλαντιμίρ Ναουμένκο, ο Νίκος Λυκούρης, ο Λευτέρης Μάντζαρης και ο Μιχάλης Καραγιάννης επίσης πέτυχαν νέο ρεκόρ συλλόγου με επίδοση 32.46 (προηγούμενο 34.80 από το 2011) και τερμάτισαν στη δεύτερη θέση πίσω από την ομάδα του ΟΦΚΑ Οδυσσέας.

Dileia-2012-alma-mikos

Πολυκανδριώτη – Ναουμένκο και Μονογιού δεύτερες θέσεις στις ρίψεις

Η Κατερίνα Πολυκανδριώτη συνεχίζει την ανοδική της πορεία. Στον δεύτερο αγώνα της μία βδομάδα μετά τους Αιγαιοπελαγίτικους βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ και με επίδοση 7.44 κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Στόχος της Κατερίνας πλέον είναι από την επόμενη χρονιά επιδόσεις πολύ πάνω από τα 9.00 μέτρα.

Ο Βλαντιμίρ Ναουμένκο στο μπαλάκι των παμπαίδων μίνι κατέκτησε τη δεύτερη θέση με επίδοση 35.86 χωρίς να καταφέρει να βελτιώσει το ατομικό του ρεκόρ (36.23 από το 2011). Στην τρίτη θέση, μόλις 6 πόντους πιο πίσω ο Γιώργος Κωνσταντάρας με επίδοση 35.80 ο οποίος δοκίμασε για πρώτη φορά το συγκεκριμένο αγώνισμα και άφησε πολλές προσδοκίες για το μέλλον.

Στο αγώνισμα αγωνίστηκαν επίσης ο Τσανγκάλοφ Νικόλας (4ος με 32.59), ο Πανταζόγλου Νικόλας (6ος με 26.97), ο Κωνσταντάρας Αργύρης (9ος με 20.65), και ο Κωνσταντάρας Μάνος (11ος με 5.15). Ο Κλάρενς Τομπόκου αγωνίστηκε στο μπαλάκι της κατηγορίας παμπαίδων Β και ήρθε 8ος με επίδοση 29.44.

Η Αμαρυλίς Μονογιού έχει αποδείξει ήδη από την περασμένη χρονιά ότι έχει τα προσόντα να εξελιχθεί σε πολύ καλή ρίπτρια. Με μόλις δυο εβδομάδες προπόνησης πέτυχε στο μπαλάκι της κατηγορίας παγκορασίδων μίνι ρεκόρ συλλόγου με επίδοση 27.15 καταρρίπτοντας το δικό της ρεκόρ συλλόγου (21.30 από το 2011) αλλά και το ρεκόρ της Στεφανίας Τζέλλου στη μεγαλύτερη κατηγορία (24.63 από το 2011).

Στο ίδιο αγώνισμα αγωνίστηκε η Μαρίνα Ζουγανέλη η οποία ήρθε 4η με ατομικό ρεκόρ (25.20) χάνοντας για μόλις 30 πόντους το χάλκινο μετάλλιο.

Πρώτες εμφανίσεις στο αγώνισμα για τη Δήμητρα-Φλώρα Τζουβελακίδη (14.23) και τη Νικολέτα Κουσαθανά (11.62).

Στεφανία Μοτσάνου

Η συνέχεια στην αντοχή και στα κορίτσια

Οι αθλήτριες της αντοχής μας, η Φραγκίσκα Αρμάου και η Καλλιόπη Συκινιώτη, απέκτησαν τη διάδοχό τους. Η μόλις 11 ετών Στεφανία Μοτσάνου στα 1000 μέτρα των παγκορασίδων μίνι κατέκτησε τη δεύτερη θέση σπάζοντας το φράγμα των 4 λεπτών με την εξαιρετική επίδοση 3.58.07 πετυχαίνοντας νέο ρεκόρ συλλόγου (το προηγούμενο ήταν 4.45.22 από τα Δήλεια του 2011). Η εμφάνιση της Στεφανίας δεν αποτελεί έκπληξη καθώς και δυο χρόνια νωρίτερα στους αντίστοιχους αγώνες του πανελληνίου ΓΣ είχε δείξει τις αρετές της σε αγωνίσματα ημιαντοχής και αντοχής.

Μετάλλιο για τον Κώστα Βερώνη στα 150 μέτρα

Το πρώτο του μετάλλιο στο στίβο κατέκτησε ο νέος σπρίντερ μας Κώστας Βερώνης με ατομικό ρεκόρ 22.26. Ο Κώστας κατέκτησε την 3η θέση πίσω από τους δύο σπρίντερ της Κηφισιάς. Στο ίδιο αγώνισμα αγωνίστηκαν οι Βερώνης Μανώλης (24.27, 5ος) και Μάριος Τζιουμποτάρ (24.49, 6ος).

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών η Στεφανία Τζέλλου σημείωσε ατομικό ρεκόρ με 24.68 (4η) ενώ η Κωνσταντίνα Δημάκη με προπόνηση μόλις λίγων ημερών σημείωσε επίδοση 25.90 και τερμάτισε 5η.

Ο μόνος εκπρόσωπος μας στα άλματα ήταν ο 9χρονος Μάριος Δαλέζιος ο οποίος αγωνίστηκε στο μήκος παμπαίδων μίνι και σημείωσε επίδοση 2.60 καταλαμβάνοντας την 6η θέση.