Τετάρτη, 30 Ιανουαρίου 2013 00:59

Πρόκριση στα προημιτελικά για τους πειρατες

Την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Κυπέλλου εξασφάλισε ο Φοίνικας, ο οποίος πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση και δυσκολεύτηκε αρκετά από την ΑΕΚ, αλλά τελικά επικράτησε με 1-3 σετ (25-27, 25-18, 23-25, 20-25).

Η ομάδα μας φάνηκε κουρασμένη από το ματς στο Αιγίνιο και τα πολλά ταξίδια των τελευταίων ημερών, καθώς βρίσκεται μακριά από τη Σύρο από την περασμένη Πέμπτη, αλλά και επηρεασμένη από τους συνεχείς τραυματισμούς, με αποτέλεσμα να παρουσιάσει κακή εικόνα με πολλά προβλήματα κυρίως στην υποδοχή. Αυτό επέτρεψε στην μαχητική Ένωση, που είχε τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών της (κατάμεστο το κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας), να πιστέψει στη νίκη-έκπληξη και με εξαιρετική απόδοση να την διεκδικήσει επί ίσοις όροις. Τελικά η εμπειρία ορισμένων παικτών του Χρήστου Πάτρα ήταν ο παράγοντας που έκανε τη διαφορά και έδωσε στον Φοίνικα την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε δυνατά στο 1ο σετ, θέλοντας να δείξει ποιος είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση, παίρνοντας από την αρχή μια σημαντική διαφορά (0-5, 3-9), αλλά η ΑΕΚ γρήγορα πλησίασε στο σκορ (10-13). Οι παίκτες του Χρήστου Πάτρα άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (11-16), ωστόσο οι γηπεδούχοι  πλησίασαν ξανά (15-18) και εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση και την κακή απόδοση της ομάδας μας έφτασαν στην ισοφάριση (22-22). Ο Πάτρας επανέφερε τον Ντορνέλας (είχε αντικατασταθεί από τον Ίλιτς στα μέσα του σετ) και ύστερα από πραγματικό ντέρμπι ο Φοίνικας πήρε το 1ο σετ με 25-27 από μία επίθεση και ένα καλό σερβίς του Ντορνέλας. Η απώλεια του 1ου σετ στις λεπτομέρειες δεν φάνηκε να πτοεί τους γηπεδούχους που μπήκαν φουριόζοι στον 2ο σετ (4-0, 9-4) και πήγαν με σημαντική διαφορά στο 2ο τεχνικό τάιμ-άουτ (16-11). Οι παίκτες του Γιώργου Κλαρούδα έδειχναν αφηνιασμένοι, ενώ της ομάδας μας έμοιαζαν να μην μπήκαν ποτέ στο σετ, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ανοίξει κι άλλο τη διαφορά (21-13). Ο Πάτρας έριξε για πρώτη φορά στον αγώνα τον Κουρνέτα, ωστόσο ήταν αργά για να αλλάξει κάτι και η Ένωση έφτασε εύκολα στην ισοφάριση με 25-18.

Η ισοφάριση στα σετ φάνηκε να αφυπνίζει τον Φοίνικα που πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του 3ου σετ (από 5-5 σε 5-10) χάρις στο σερβίς του Θάνου και τα μπλοκ του Σουλτανόπουλου. Η ομάδα διατηρούσε την διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα (12-16), ωστόσο μετά το 2ο τεχνικό τάιμ-άουτ έπαθε μπλακ-άουτ όπως και στο 1ο σετ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν στον πόντο (17-18). Το σετ έγινε και αυτό… θρίλερ και παρότι η ομάδα μας ξέφυγε με 18-21, οι κιτρινόμαυροι ξαναπλησίασαν στον πόντο (21-22). Η εμπειρία της ομάδας και οι εμπνεύσεις του Κουρνέτα, αλλά και η τύχη σε μια φάση διαρκείας με το σκορ στο 22-23, ήταν τελικά αυτές που έκριναν το σετ υπέρ του Φοίνικα με 23-25. Στο 4ο σετ οι ομάδες αρχικά συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά μετά το 1ο τεχνικό τάιμ-άουτ ο Φοίνικας έτρεξε ένα σερί 0-5 και ξέφυγε με 9-14. Εκεί φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι άρχισαν να συμβιβάζονται με την ιδέα της ήττας, με αποτέλεσμα η ομάδα μας να διατηρεί σημαντική διαφορά (10-16, 15-21). Οι παίκτες του Γιώργου Κλαρούδα έκαναν την τελευταία αντεπίθεση, μειώνοντας σε 20-22, αλλα τελικά η ομάδα μας με τρία συνεχόμενα μπλοκ έφτασε στην τελική επικράτηση με 20-25.

aek-foinikas3-29-1-2013

«Ήταν ένα παιχνίδι πολύ δύσκολο όπως το περιμέναμε, καθώς τα παιδιά της ΑΕΚ δεν είχαν τίποτα να χάσουν. Παίξανε πολύ καλά και τους αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκαναν. Για εμάς είναι σημαντικό ότι περάσαμε, ότι πήρε ο Νικηφορίδης τέσσερα ακόμα σετ και ότι από αύριο επιστρέφει ο Λάππας, γιατί ουσιαστικά την ερχόμενη εβδομάδα η σεζόν μπαίνει στο πιο καυτό της σημείο», δήλωσε ο τεχνικός της ομάδας μας Χρήστος Πάτρας.

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης 1, Αλεξίου 11 (9/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 29% άριστες), Ρουμελιωτάκης 23 (22/28 επ., 1 μπλοκ), Καπίρης 13 (10/18 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. – 24% άριστες), Φραγκιαδάκης 14 (9/16 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Σαμαντάς 8 (3/10 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κάπελλας (λ-64% υπ. – 45% άριστες), Μιχαλόπουλος, Αναστασίου, Παπαδόπουλος, Πελτέκης.
Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλός 15 (9/13 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Τσέργας 1, Θάνος 14 (8/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ντορνέλας 18 (17/43 επ., 1 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 39% άριστες), Νικηφορίδης 6 (5/9 επ., 1 άσο, 45% υπ. – 29% άριστες), Γκαράς (λ-76% υπ. – 62% άριστες), Αρβανίτης 1, Κουρνέτας 3 (3 μπλοκ), Ίλιτς.