Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2023 23:22

Πήρε βαθμό στο Μετς κόντρα στον Πανναθηναϊκό ο ΑΟ Θήρας

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε ο ΑΟ Θήρας στο Μετς απέναντι στον Παναθηναϊκό, με το παιχνίδι να κρίνεται στο τάι μπρέικ 3-2 υπέρ των ''Πρασίνων''.

Ο ΑΟ Θήρας πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις, προηγήθηκε δύο φορές απέναντι στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό αλλά το τάι μπρέικ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να φύγει από την Αθήνα με το δίποντο.

Με τον «χρυσό» πόντο ωστόσο που απέσπασε στην αθηναϊκή έδρα, η ομάδα της Σαντορίνης έφτασε τους 10 βαθμούς και παρέμεινε στις υψηλές θέσεις της κατάταξης, έχοντας μάλιστα έναν αγώνα λιγότερο.

Στο πρώτο σετ το 3-1 του Παναθηναϊκό έγινε 3-5 για τον ΑΟ Θήρας με την Έρικα Μερκάδο να πετυχαίνει στο διάστημα αυτό δύο άσσους. Η Σαντορίνη με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ-άμυνα μεγάλωνε την διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και το +7 (9-16). Ο Παναθηναϊκός σταδιακά προσπαθούσε να μπει στη διεκδίκηση του σετ και έφτασε μέχρι τον πόντο, μετά από λάθος επίθεση της Λορένα Φίγιοκ (21-22). Η ίδια έκανε το 21-23 αλλά μετά αστόχησε στο σερβίς της για το 22-23. Η Κιουτσιούκη με πέρασμα έδωσε δύο σετ μπολ στον ΑΟΘ (22-24) και μετά το τάιμ άουτ του Γιάννη Καλμαζίδη, η Σέρινταν Άτκινσον κάρφωσε άουτ για το 22-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκό μετά το 10-10 άρχισε σιγά σιγά να αποκτά διαφορά. Με επίθεση της Σάμανταν έγινε το 17-14 και το τριφύλλι σε εκείνο το σημείο με σέρβερ την Άτκινσον ξέφυγε με +6 (20-14). Η Κροάτισσα κεντρική των γηπεδούχων με πρώτο χρόνο έκανε το 23-15 και ίδια έφερε τον Παναθηναϊκό στο σετ μπολ (24-17). Η Φίγιοκ πήρε την αλλαγή (24-18) αλλά αστόχησε στο σερβίς για το 25-18.

Το τρίτο σετ μετά το 12-13 άνηκε εξ ολοκλήρου στον ΑΟ Θήρας. Με πρωταγωνίστρια την Μερκάδο αλλά όλες τις αθλήτριες του Ματέο Φρέσκι να βγάζουν τον καλύτερό τους εαυτό κατάφεραν να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους. Η Σαντορίνη με επιμέρους σκορ 6-12 πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ και εξασφάλισαν από νωρίς ήδη έναν βαθμό από την αναμέτρηση.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε και το τέταρτο σετ. Με λάθος της Γκρότους η Σαντορίνη ισοφάρισε σε 14-14, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με +3 με επίθεση της Άτκινσον στην κόντρα (19-16). Ο ΑΟ Θήρας προσπάθησε μέχρι το τέλος να διεκδικήσει το σετ και το καθαρό τρίποντο και με άσσο της Μερκάδο μείωσε στον πόντο (21-20). Άτκινσον και Σάμανταν ανέλαβαν τις τελευταίες επιθέσεις του Παναθηναϊκού και στο φινάλε με άουτ επίθεση της Φίγιοκ έγινε το 25-22.

Στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς προβάδισμα και με άσσο της κορυφαίας του αγώνα, Μαρίας Γενιτσαρίδη προηγήθηκε στην αλλαγή τερέν με 8-2. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα για να τελειώσει το σετ με 15-05.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού):
 «Είναι μεν καλό ότι κερδίζουμε αλλά θεωρώ ότι μπορούσαμε να κερδίζουμε πιο εύκολα και γενικά μπορούμε να παίξουμε καλύτερα. Περνάμε δύσκολη περίοδο λόγω των πολλών αγώνων. Πρέπει  όμως να βρίσκουμε την ενέργεια για να είμαστε καλύτεροι».

Ματέο Φρέσκι (Προπονητής Θήρας): «Παίξαμε σήμερα με τους περσινούς πρωταθλητές οι οποίοι διεκδικούν και φέτος το πρωτάθλημα. Για να παραμείνουμε σε τόσο υψηλό επίπεδο μέσα στο παιχνίδι, πρέπει να είμαστε συνεχώς σε τοπ κατάσταση και αυτό δε γίνεται. Στόχος μας είναι να παίζουμε καλό και ποιοτικό βόλεϊ».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεωργιάδης Στ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Καπότης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.