Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2023 00:13

Ξεκίνημα με το αριστερό για τον ΑΟ Θήρας

Σ' ένα ματς για γερά νεύρα η Θέτις επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Θήρας και μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στη φετινή Volley League.

Ο αγώνας κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων γιατί κατάφεραν να πάρουν το πρώτο κομβικό σετ, αλλά και γιατί έκαναν λιγότερα λάθη (15 έναντι 17) από την αντίπαλο τους.

Ο ΑΟΘ στο πρώτο σετ είχε συνεχώς το προβάδισμα με τη Θέτιδα να ισορροπεί και να ισοφαρίζει σε 18-18 ενώ το 21-23 έγινε 23-23. Η Θήρα έφτασε σε σετ μπολ και είχε κόντρα για να το τελειώσει με την Σιρίνινα να κάνει μεγάλο μπλοκ και στο 27-27 η Χριστοδούλου έχασε το σερβίς η Φίγιοκ κάρφωσε άουτ για το 29-27.

Η συνέχεια δεν είχε το ίδιο σασπένς με τον ΑΟΘ να ισοφαρίζει εύκολα, αλλά στα δύο επόμενα σετ η Θέτις κυριάρχησε και πήρε τη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής ΑΣΠ Θέτις):
 «Από την πλευρά μας πρέπει να πω ότι είχαμε πολύ άγχος. Λίγες φορές έχω δει ομάδα να παίζει με τέτοιο άγχος και η Σαντορίνη στα δύο πρώτα σετ ήταν καλύτερη από εμάς. Αλλά στη συνέχεια βρήκαμε ρυθμό, δείξαμε κάποιες από τις αρετές που έχουμε και καταφέραμε να πάρουμε μια υπερπολύτιμη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έχει στόχο να πρωταγωνιστήσει φέτος».

Ματέο Φρέσκι (Προπονητής ΑΟ Θήρας):
«Σε μια πρεμιέρα και τόσο ανταγωνιστικό παιχνίδι, είναι λογικά να υπάρχει ένταση  και εκνευρισμός, αλλά θα πρέπει να μπορούμε να διατηρούμε τον έλεγχο. Σήμερα πάντως η ήττα δεν οφείλεται στον εκνευρισμό, καθώς η Θέτιδα έπαιξε καλύτερα στα κρίσιμα σημεία και έδειξε ότι είναι πιο προετοιμασμένη ομάδα και με περισσότερα παιχνίδια από εμάς».

Διαιτητές: Βουδούρης, Μενεσλής, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Τσίτσικας, Σταυράτη, Γραμματεία: Καλιγέρη.