Κυριακή, 28 Οκτωβρίου 2012 07:43

Φτιαγμένη για τα σαλόνια της Ευρώπης

xirikritima-se-fila8lous-2012-1

Φοινικάρα φτιαγμένη για τα σαλόνια της Ευρώπης!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Challenge Cup η ομάδα μας, η οποία ύστερα από μία εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, επιβλήθηκε με το αγαπημένο της φετινό σκορ 3-1 σετ (25-17, 25-23, 21-25, 25-20) της Ελβετικής Νάιφελς στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια που θα δώσουν οι ομάδες στη Σύρο. Βέβαια, το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν σημαίνει τίποτα ενόψει του Κυριακάτικου αγώνα, καθώς το… περίεργο σύστημα διεξαγωγής της CEV προβλέπει πρόκριση με δύο νίκες, αλλιώς την διεξαγωγή χρυσού σετ. Δηλαδή ακόμα και αν η ομάδα μας χάσει με 3-2 σετ, τότε δεν θα προκριθεί λόγω της διαφοράς των σετ, αλλά θα διεξαχθεί ένα επιπλέον, το λεγόμενο χρυσό σετ.

Σίγουρα όμως αυτή η νίκη αποτελεί το πρώτο βήμα, γεμίζει αυτοπεποίθηση και ανεβάζει την ψυχολογία των παικτών του Χρήστου Πάτρα ενόψει του επαναληπτικού της Κυριακής. Η ομάδα μας έδειξε το καλύτερο πρόσωπο μέχρι στιγμής φέτος και δεν άφησε την έμπειρη στην Ευρώπη (συμπλήρωσε 100 αγώνες σήμερα) Νάιφελς να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με εξαίρεση κάποια νεκρά διάστημα στο 2ο και το 3ο σετ, το “πειρατικό” έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Ελβετούς.

Σε εκπληκτική βραδιά βρέθηκε ο Λάππας, με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, πολύτιμη βοήθεια στο μπλοκ και πολύ καλή υποδοχή. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ματίας Μπέμε. Ο Γερμανός διαγώνιος έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Φοίνικα, ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με πολύ καλό ποσοστό στην επίθεση, ήταν εξαιρετικός στο μπλοκ, ενώ χάλασε και την υποδοχή των Ελβετών. Την τριάδα των κορυφαίων συμπληρώνει ο Κράουζε, ο οποίος αν και έκανε κάποια λάθη, βοήθησε σημαντικά. Τέλος πολύ καλά επιθετικά τα πήγε ο Τακουρίδης. Σε γενικές γραμμές κανένας παίκτης δεν υστέρησε. Από τη Νάιφελς ξεχώρισε ο Φινλανδός ακραίος Κανκάαπαα που ήταν πολύ καλός σε όλους τους τομείς, αλλά και προπονητής-διαγώνιος Πόλακ, ο οποίος με την εμπειρία του τελείωσε τις περισσότερες προσπάθειες που επιχείρησε

Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Κουρνέτας, Μπέμε 21 (16/27 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο), Λάππας 18 (16/22 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ.-43% αρ.), Κράουζε 15 (13/25 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο, 64% υπ.-39% αρ.), Τακουρίδης 6 (6/8 επ.), Σουλτανόπουλος 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Γκάρας (λ-54%-31% αρ.), Ίλιτς, Θάνος, Αρβανίτης.

Νάιφελς (Πόλακ): Μπέντρακ 3 (3 άσους), Ο. Ίλιτς 2 (2/10 επ.), Πούλκο 7 (6/13 επ., 1 άσο, 48% υπ.-24% αρ.), Κανκάαπαα 14 (10/26 επ., 2 άσο, 2 μπλοκ, 59% υπ.-50% αρ.), Σ. Ίλιτς 4 (4/5 επ.), Μπούσσερ 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βέρνερ (λ-46% υπ.-29% αρ.), Εχράτ 4 (4/7 επ.), Γκύγκλι 1 (1 μπλοκ), Πόλακ 13 (12/17 επ., 1 άσο)

Επιμέλεια: Δημήτρης Ζολώτας

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Φύγαμε για Βέλγιο!!! «Πειρατές» και στην Ευρώπη »