Σάββατο, 12 Νοεμβρίου 2011 23:42

3-1. Το πειρατικό πέρασε και από την Καλαμαριά.

kalamaria-foinikas

Ο Φοίνικας Σύρου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην Καλαμαριά από τον Απόλλωνα που προηγήθηκε, κατάφερε να πετύχει την τέταρτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 3-1 (30-32, 25-19, 27-25, 25-21) με τον Στίβ Γκοτς (αναδείχτηκε MVP) να κάνει...

{div float:left}{/div}

το καλύτερο του παιχνίδι στη Βόλεϊ Λιγκ, σημειώνοντας 24 πόντους (74% στην επίθεση, 3 μπλοκ, 1 άσο). Έτσι οι «πειρατές» έπιασαν τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.{div float:right}{/div}

Οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου δυσκολεύτηκαν ίσως περισσότερο απ’ όσο περίμεναν από τους γηπεδούχους. Εκτός από τον Γκοτς, πολύ καλός ήταν για άλλο ένα ματς ο Νικηφορίδης με 20 πόντους (4 άσους) και ο Ντόκιτς που πέτυχε και αυτός 20 πόντους (3 μπλοκ, 1 άσο).

Η Καλαμαριά που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, πήρε το πρώτο σετ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο τρίτο σετ προσπάθησε να κάνει κάτι καλό, δεν τα κατάφερε και υπέστη έτσι την πέμπτη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες παραμένοντας ακόμα χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα.