Τετάρτη, 09 Νοεμβρίου 2016 20:44

Μεσημεριανός περίπατος με 3-0 για τον Πανναξιακό [pics]

Ο Πανναξιακός έκανε το «4x4» επικρατώντας εύκολα της ΑΕΚ με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Ο Γιώργος Ρούσσης και οι παίκτριες του είχαν ένα εύκολο απόγευμα, όπως και την ευκαιρία να δοκιμάσουν αρκετά πράγματα, ενώ δόθηκε και χρόνος συμμετοχής σε παίκτριες που δεν είχαν αγωνιστεί πολύ μέχρι σήμερα.

Στο πρώτο σετ ο «γκαζωμένος» Πανναξιακός επικράτησε εύκολα με 25-9. Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ ακολουθούσε στο σκορ (12-10, 14-13) μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) εκεί όπου πάτησε γκάζι ο ΠΑΟΝ και πήρε διαφορά +5 (20-15). Μια διαφορά που δεν έχασε για να τελειώσει το σετ με 25-17.

Η εικόνα άλλαξε στο τρίτο σετ με τη φιλοξενούμενη ομάδα να μπαίνει πιο ανταγωνιστική στο τάραφλεξ και να έχει το προβάδισμα 6-8 (α’ τεχνικό) και 13-16 (β’τεχνικό τάιμ άουτ). Ωστόσο, ο Πανναξιακός πιο έμπειρος κατάφερε να ισοφαρίσει 17-17 και να περάσει με τη Τοτσίδου μπροστά (18-17). Η Φρέσκο πήγε στο σερβίς στο 19-17 για να φύγει με +(5) 22-17 για το τελικό 3-0 με 25-18.

Τα σετ: 25-9, 25-17, 25-18

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης: «Δείξαμε σοβαρότητα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Πήραμε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα και είμαστε πλέον συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι του Σαββάτου».

Δήμος Φιλιππάτος: «Στο πρώτο σετ δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε το ρυθμό της ομάδας της Νάξου. Στα επόμενα δυο σετ μπήκαμε λίγο περισσότερο στο ματς, πιέσαμε από το σερβίς και σταθήκαμε πιο ανταγωνιστικά, πραγματοποιώντας μια αξιοπρεπή εμφάνιση μέσα στο γήπεδο όπως είχα δηλώσει χθες».

Οι συνθέσεις:

Πανναξιακός (Ρούσης) Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου –λ / Γάτση, Ξαγοραράκη, Μαυρομάτη.

ΑΕΚ (Φιλιππάτος): Νούσια, Καλαφατάκη, Φιλιπιόνκα, Ζίγκα, Βάθη, Γεωργαντά, Μπελιά –λ/, Αργυροπούλου, Βενέτη.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Πανναξιακός - ΑΕΚ Live Stream Ήττα «σοκ» για τον ΑΟ Θήρας »