Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2013 06:53

Συνεχίζει ακάθεκτο το πειρατικό… 1-3 τον ΠΑΟ

Στην έκτη διαδοχική νίκη έφτασε ο Φοίνικας που πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Πανελληνίου στην Κυψέλη, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 1-3 σετ (18-25, 25-23, 19-25, 16-25).

Η ομάδα μας έπιασε και πάλι πολύ καλή απόδοση, με εξαίρεση το 2ο σετ, ενώ μ’ αυτή τη νίκη ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Κηφισιάς από τον Παμβοχαϊκό.

Για ακόμα ένα παιχνίδι το μπλοκ του “πειρατικού”" ήταν αυτό που έκανε την διαφορά (17 το σύνολο) και κατά διαστήματα αποδείχτηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την επίθεση των γηπεδούχων. Μόνο στο 2 σετ δεν λειτούργησε καλά, όπως και οι περισσότεροι τομείς, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και έφτασε προσωρινά στην ισοφάριση.

Μεγάλη πρωταγωνιστής για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν ο Ντιάτσκοφ. Ο Ουκρανός ακραίος άγγιξε το άριστα στην επίθεση (89%), ενώ έκανε εξαιρετική δουλειά σε μπλοκ και σέρβις. Ακόμα μία… υψηλή πτήση από τον Τερζή που μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι και βοήθησε στο σκοράρισμα. Ειδικά δύο φάσεις του έμπειρου πασαδόρου είναι για τα καλύτερα στιγμιότυπα της σεζόν! Απίστευτη δουλειά στο μπλοκ από τον Πελεκούδα, ενώ γενικά δεν υπήρξε παίκτης που να υστέρησε. Από τους πράσινους ξεχώρισε ο Μπέλος και ο Καρυπίδης.

Τα σετ: 18-25, 25-23, 19-25, 16-25

Διαιτητής: Κουτσούλας – Ονόπας

Παναθηναϊκός (Λάιος): Στιβαχτής 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 24 (22/38 επ., 2 μπλοκ), Καρυπίδης 14 (12/29 επ., 2 μπλοκ, 66% υπ.-34% αρ.), Μανιόπουλος 8 (7/16 επ., 1 άσο, 67% υπ.-44% αρ.), Μουρ 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Αμορόσο 3 (3/7 επ.), Κουρούπης (λ-33% υπ.-33% αρ.), Λιόντας, Καπίρης, Μαδούρας, Πενόλιο 1 (1/2 επ.)

Φοίνικας (Ανδρεόπουλος): Τερζής 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Τσας 14 (12/18 επ., 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 22 (16/18 επ., 3 άσους, 3 μπλοκ, 46% υπ.-31% αρ.), Γιάνουσεκ 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ.-56% αρ.), Πελεκούδας 12 (6/10 επ., 6 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-70% υπ.-52% αρ.), Λάππας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ.-50% αρ.), Σφενδυλάκης, Αρβανίτης