Κυριακή, 02 Δεκεμβρίου 2012 00:38

Δίκαιη ισοπαλία στην Πάρο

aop-pansifnaikos-1-12-2012-7

Το σφύριγμα της λήξης στο στάδιο της Παροικιάς βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν ένα πολύ μεγάλο βαθμό, που πήραν μετά το 0-0 απέναντι στον ΑΟ Πάρου.

sifnos-DRdomΟ Πανσιφναϊκός πήγε στους 0 βαθμούς και έφυγε από το -1 λόγω της τιμωρίας του την προηγούμενη αγωνιστική με τον Αίαντα Σύρου.

Για να συμβούν αυτά η ομάδα της Σίφνου πέρασε μια μεγάλη ταλαιπωρία, αφού ταξίδεψε στην Πάρο μέσω Ίου και κατέβηκε με 13 ποδοσφαιριστές εκ των οποίων ο ένας ήταν ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Κομής. Από την άλλη πλευρά ο ΑΟΠ μπροστά στους φιλάθλους του είχε τον προπονητή του, Άρη Λάπη στις κερκίδες λόγω της τιμωρίας του από τον αγώνα με τον Αστέρα Μαρμάρων, όταν και αποβλήθηκε στα τελευταία λεπτά, αλλά και πολλές απουσίες.

aop-pansifnaikos-1-12-2012-0

sifnos-oraia sifnosΗ ομάδα της Πάρου δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της και την κατοχή, καθώς και τις αρκετές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Κάραβο και το τείχος της άμυνας του Πανσιφναϊκού, με ενορχηστρωτή τον έμπειρο Ζάσκα.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς πολλές συγκινήσεις και έπρεπε να περάσει στον αγώνα, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τσόκα ο οποίος ήταν διακριθείς για την ομάδα του αλλά και μοιραίος καθώς δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που του δόθηκαν προς το τέλος του αγώνα.

Ο Πανσιφναϊκός προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα καθώς είχε το μυαλό του περισσότερο στην άμυνα και δικαιώθηκε, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία για να σοκάρει τους γηπεδούχους. aop-pansifnaikos-1-12-2012-1

sifnos-sm-MOSXA

Με το αποτέλεσμα αυτό οι φιλοξενούμενοι πήραν το δεύτερο βαθμό τους, πάλι χωρίς τέρματα, όπως είχε συμβεί και με αντίπαλο τον ΑΟ Σερίφου.

Σε Πάρο και Σίφνο η 9η αγωνιστική…

Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΟ Πάρου φιλοξενείται στο κλασσικό ντέρμπυ της Πάρου από το Νηρέα, ενώ ο Πανσιφναϊκός υποδέχεται τον Παμμηλιακό στο γήπεδο του στην Σίφνο, αφού τελικά πρόλαβε και πήρε την πολυπόθητη έγκριση για την διεξαγωγή αγώνων..

aop-pansifnaikos-1-12-2012-2

sifnos-trofodotiki

ΦΑΣΕΙΣ…

7' Ο Σένκα στρώνει με τακουνάκι στον Νικολαράκη, ο Κάραβος όμως διώχνει

26' Ο Μπάλιος βγάζει τη σέντρα, ο Κάραβος προλαβαίνει το Γιουρτζίδη

28' Διπλή ευκαιρία για τον Πανσιφναϊκό, όταν ο Δεπάστας προσπαθεί να κρεμάσει το Χαριστό, η άμυνα διώχνει και ο επερχόμενος Συνοδινός, ενώ ο Χαριστός είναι πεσμένος κάτω, κάνει σουτ που αποκρούει η άμυνα πάνω στη γραμμή παραχωρώντας κόρνερ

aop-pansifnaikos-1-12-2012-3

paros-santorineos-1

30' Ο Γιουρτζίδης κάνει το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, διώχνει ο Κάραβος

31' Σέντρα από το Μπάλιο, κεφαλιά από το Νικολαράκη άουτ

42' Διώξιμο της άμυνας του Πανσιφναϊκού από κόρνερ, ο Κρώνης έξω από τη μεγάλη περιοχή σουτάρει άουτ

45' Σουτ του Μπάλιου άουτ

aop-pansifnaikos-1-12-2012-5

paros-roussos47' Πέναλτυ ζητούν οι γηπεδούχοι, κίτρινη για θέατρο στον Καβάλλη

48' Σουτ του Τσόκα, μπλοκάρει ο Κάραβος

49' Σουτ του Κρώνη διώχνει η άμυνα της ομάδας της Σίφνου πάνω στη γραμμή του τέρματος

57' Σουτ του Τσόκα, μπλοκάρει ο Κάραβος

58' Αντεπίθεση του Πανσιφναϊκού, ο Δεπάστας σουτάρει άουτ αντί να τροφοδοτήσει κάποιο συμπαίχτη του

60' Σουτ του Σένκα από μπαλιά του Καβάλλη, πάνω στον Κάραβο

61' Σουτ του Τσόκα από τη μικρή περιοχή, διώχνει ο Κάραβος με τα πόδια

81' Γυριστό σουτ του Τσόκα από σέντρα του Ρούσσου, άουτ

87' Σουτ του Τσόκα από τη μικρή περιοχή, απελπιστικά άουτ

89' Ο Δημητριάδης εκτελεί φάουλ για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα φεύγει άουτ

92' Ο Πετρόπουλος μπήκε στη μικρή περιοχή δε μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Κάραβο που διώχνει

sifnos-SIMOS

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Αρ. Λάπη): Χαριστός, Δαφερέρας (45' Καβάλλης), Μπάλιος, Σένκα, Νίκας Ι., Κρώνης, Νικολαράκης (45' Τσόκα), Ρούσσος, Γιουρτζίδης, Ξένος (69' Φραγκογούλας), Πετρόπουλος

ΠΑΝΣΙΦΝΑΪΚΟΣ (Δημ. Δημητριάδης): Κάραβος, Κορακής, Λεμπέσης, Μπιρπανάγος, Ζάσκας, Σταυριάκος, Ζιώγας, Ατσόνιος, Δεπάστας, Συνοδινός, Κίτσαλης (85' Δημητριάδης)