Σάββατο, 05 Νοεμβρίου 2022 19:54

Πρώτη νίκη του ΑΟ Πάρου, 1-0 τον Παμμηλιακό με σκόρερ τον Παντελαίο

Το Σάββατο το απόγευμα στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Πάρου για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ Κατηγορίας της ΕΠΣ Κυκλάδων, ο Α.Ο Πάρου επικράτησε με 1-0 του Παμμηλιακού με γκολ του Παντελαίου στο 60ο λεπτό.

Το παιχνίδι ήταν όμορφο με δυνατές μονομαχίες και φάσεις μπροστά στις εστίες και των δύο ομάδων, με τον ΑΟ Πάρου να έχει τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του και τον Παμμηλιακό να ψάχνει τον τρόπο να απαντήσει κυρίως με αντεπιθέσεις. Ο τερματοφύλακας του Παμμηλιακού Πρίφτης ήταν αναμφισβήτητα ένας από τους πρωταγωνιστές του ματς, καθώς είχε καίριες επεμβάσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Α.Ο. Πάρου μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, ήταν καλύτερος και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ΄ όλη τη διάρκειά του. Η υπεροχή του αυτή όμως δεν κατάφερε να μετουσιωθεί σε γκολ, αφού πότε ο τερματοφύλακας του Παμμηλιακού (Πρίφτης), πότε το δοκάρι (45΄ Δαφερέρας), αποσόβησαν από τα χειρότερα την ομάδα της Μήλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παμμηλιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι δημιουργώντας με τη σειρά του δύο αξιόλογες ευκαιρίες. Στο 60ο λεπτό όμως ο Παντελαίος με προβολή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Α.Ο. Πάρου, και αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ροή αγώνα:

8΄ Ο Παντελαίος γυρίζει στον Ζέλα, αυτός όμως σουτάρει πάνω από την εστία του Πρίφτη.

12΄ Ο Αλιφιέρης γυρίζει στον Βοσινάκη, αυτός όμως στέλνει την μπάλα άουτ. Στο 24΄ ο Βοσινάκης ξανά, σουτάρει, ο Πρίφτης όμως διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

24΄,25΄, ο Δαφερέρας και ο Αλιφιέρης δεν καταφέρνουν να νικήσουν τον Πρίφτη.

45΄ Ο Αλιφιέρης σεντράρει κι ο Δαφερέρας στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πρίφτη.

46΄ Ο Μαυρογιάννης σουτάρει για τον Παμμηλιακό, η μπάλα όμως περνάει έξω από την εστία του Νικολάου.

60΄ Ο Αλιφιέρης από δεξιά γεμίζει για τον Δαφερέρα, αυτός βρίσκει τον Παντελαίο στο ύψος της μικρής περιοχής του Πρίφτη, κι αυτός με προβολή γράφει το 1-0.

89΄, 92΄, ο Δαφερέρας δεν καταφέρνει να παραβιάσει την εστία του Πρίφτη.

Διαιτητική τριάδα: Κουζούμης, Ανδρικόπουλος, Ρούσσος

Α.Ο. Πάρου (Τριανταφυλλάκος): Νικολάου, Χάλκο, Κρίσπης, Μπέτσα, Βοσινάκης, Ζέλα (73΄ Κοντός), Δαφερέρας, Πούλιος, Αλιφιέρης, Μουρλάς, Παντελαίος (Διακάτος)

Παμμηλιακός (Καραγιαννόπουλος): Πρίφτης, Μπάτσας, Αϊβαλιώτης, Τσιούκρας, Μωραϊτης, Ραπανάκης, Λιβάνιος, Βήχος (78’ Παπαδόπουλος) Ζούλιας, Μαυρογιάννης (82΄ Βελέντζας), Μαρκαντώνης (56΄ Γεωργαλάκης)