Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011 18:53

Αδάμαντας και ΠΑΣ Α οι νικητές. Βαθμολογία/Πρόγραμμα.

adamantas_pammiliakos_2011

Τα Πολλώνια υπέκυψαν στην ταχύτητα του Αδάμαντα.

{div float:left}{/div}Νίκη υπέρ του Αδάμαντα με τελικό σκορ 1 – 3, είναι το αποτέλεσμα του σημερινού αγώνα ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την ομάδα των Πολλωνίων, που ολοκληρώνει την 6η αγωνιστική του Τοπικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων στον αγωνιστικό χώρο, ήταν έκδηλη κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Αδάμαντα να εκμεταλλεύεται τους ιδιαίτερα γρήγορους επιθετικούς της, και να δημιουργεί αρκετές φάσεις βγαίνοντας στην αντεπίθεση.

Το 0 – 1 για τους Αδαμαντινούς, έγινε στο 15ο περίπου λεπτό, με την απάντηση όμως των Πολλωνίων να είναι άμεση, φέρνοντας τον αγώνα και πάλι στα ίσια. Η συνέχεια ήταν ιδανική για τον Αδάμαντα, αφού μετά από δύο πολύ ωραία σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 1- 3 υπέρ του.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι εξισορρόπησαν την αντίπαλη υπεροχή, ενώ οργανώνοντας περισσότερο την αμυντική τους λειτουργία, κατάφεραν να κλείσουν τους διαδρόμους και να μην επιτρέψουν στους Αδαμαντινούς να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία τους.

Σημαντική φάση δεν εκτυλίχθηκε σε καμία από τις δύο αντίπαλες περιοχές του γηπέδου, με το διαιτητή να σφυρίζει τη λήξη του αγώνα στο 90ο λεπτό, και τον Αδάμαντα να παίρνει την πολυπόθητη νίκη, που τον ανεβάζει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ένα μόλις βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Τρυπητή.

podosfairo_milos_pasA-pasB_2011

ΠΑΣ Α 4 - 2 ΠΑΣ Β

Ολική ανατροπή για τον Παμμηλιακό Α στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον έτερο Παμμηλιακο του τοπικού πρωταθλήματος.{div float:right}

{/div}

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Παμμηλιακό Β να προηγείται με 2 – 0 επί του Παμμηλιακού Α ο οποίος είχε πολλές ελλείψεις λόγο του αυριανού αγώνα του «μεγάλου» Παμμηλιακού για το πρωτάθλημα Κυκλάδων.

Στην επανάληψη όμως και μετά το 60ο λεπτό ο  ΠΑΣ Α με μία αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα κατ’ αρχήν με στη συνέχεια να πάρει το προβάδισμα με διαφορά 2 τερμάτων και σκορ 2-4.

Τα γκολ για τον ΠΑΣ Β πέτυχε ο Βελιτσιάνος ενώ για τον ΠΑΣ Α δύο τέρματα πέτυχε ο Κούρτης και από ένα ο Βαμβούνης και ο Μάνη.

Στα δυσάρεστα του αγώνα πρέπει να αναφέρουμε τον τραυματισμό του τερματοφύλακα του Παμμηλιακού Β Παναγιώτη Μαρκούτση στο πρώτο ημίχρονο, ο οποίος θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, μετά από σουτ του Ρήγα. Ο  Οι πρώτες προβλέψεις λένε ότι ο νεαρός τερματοφύλακας θα μείνει εκτός γηπέδων για περίπου δέκα μέρες.