Τρίτη, 17 Οκτωβρίου 2023 01:20

Πρώτη νίκη για την Κ12 του ΑΠΣ Κύθνου κόντρα στον Νηρέα

Ένα όμορφο παιχνίδι με έξι γκολ και πολλές φάσεις παρουσίασαν το βράδυ του Σαββάτου (14/10) στο δημοτικό στάδιο Παροικιάς οι ομάδες Κ12 του ΑΜΕΣ «Νηρέας» και του ΑΠΣ Κύθνου, για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου.

Νικητής αναδείχθηκε ο ΑΠΣ Κύθνου με 2-4, που πέτυχε την πρώτη τη νίκη στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία στην οποία συμμετέχει για πρώτη φορά φέτος.

Ο Νηρέας άνοιξε το σκορ (1-0) στο 12’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άγγελου Κανέλλη, όμως η απάντηση από την Κύθνο ήρθε εις διπλούν. Πρώτα στο 14’ ο Κωνσταντίνος Τζιώγιος με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα (1-1), ενώ ακολούθως στο 27’ ο Γιάννης Κλάρας με εύστοχο πέναλτι -έπειτα από χέρι μέσα στην περιοχή- έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (1-2) πριν το ημίχρονο.

NHREAS KYTHNOS K12 13

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νηρέας ξεκίνησε με τρεις αλλαγές και μία εξ αυτών, ο Πέτρος Κορτιάνος στο 42’ σκόραρε και ισοφάρισε (2-2). Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες που απόκρουσαν οι τερματοφύλακες. Τελικά η ομάδα της Κύθνου πήρε νέο προβάδισμα (2-3) στο 49’ με πλασέ του Αμαρίλντο Κούτσι και πέντε λεπτά αργότερα, στο 54’, ο Σταύρος Νίτης με δικό του γκολ «σφράγισε» τη νίκη (2-4).

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους, όπως επίσης και στους προπονητές Μιχάλη Παπαδάκη και Δημήτρη Λυριντζή, αντίστοιχα, για τη δουλειά που κάνουν με τους μικρούς ποδοσφαιριστές.