Σάββατο, 13 Μαΐου 2023 00:25

Κ16: Νίκησε τον Αίαντα και ετοιμάζει βαλίτσες για το final-4 η ΑΕ Μυκόνου

Tο πλέον καθοριστικό βήμα που «κλείδωσε» και τη συμμετοχή της στο Final-4 της κατηγορίας της έκανε η Κ16 της Α.Ε. Μυκόνου με τη νίκη με 3-1 απέναντι στον Αίαντα Σύρου σε παιχνίδι που έγινε στην Τήνο.

Η ΑΕΜ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο 8' με γκολ του Λευτέρη Δακτυλίδη. Η ομάδα της Σύρου αντέδρασε γρήγορα και στο 15' ισοφάρισε σε 1-1 με τον Γκοτζάι. Με το σκορ αυτό οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν δυνατό με την Α.Ε. Μυκόνου να φτάνει στο 2-1 με γκολ του Ντρέου στο 60'. Με την ψυχολογία πλέον με το μέρος τους οι παίκτες της ΑΕΜ συνέχισαν να είναι καλύτεροι και με γκολ του Κουτρούτσου στις καθυστερήσεις έκαναν το τελικό 3-1 φτάνοντας παράλληλα στους 34 βαθμούς και παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητής ήταν οκ. Ρούσσος με βοηθούς τους κ.κ. Ζαράνη και Βαρδακαστάνη

Α.Ε. ΜΥΚΟΝΟΥ (Καρατζάς): Σεράνι, Χαλίλι, Ντρέου, Μιχάσι, Κουτσούτσος, Μπάλα, Ρουστέμι, Βετσάι, Δακτυλίδης, Παχατουρίδης, Κοτσέλης

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι Τζώρτζης, Μπούσι, Τάνκα, Κίτσος, Ματάι, Γιαννόπουλος, Γκιελάι

ΑΙΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ραμπαβίλας): Τρόκα, Ρούσσος, Μιχάλοβιτς, στεφάνου, Καπέλλας, Καλλίγερος Κ., Βουτσίνος, Αρώνης, Βλαχάκης, Γκοτζάι, Καλλίγερος Ι.