Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2017 23:20

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Κ16 του Α.Ο. Μυκόνου [pics-stats-vid]

Με τους τρεις πόντους της νίκης έφυγε από τη Σύρο η Κ16 του Α.Ο. Μυκόνου καθώς στον αγώνα που έγινε το απόγευμα στο γήπεδο της Άνω Σύρου κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-1 επί της Σύρου 2002 και να αναρριχηθεί στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα όπου συγκατοικεί με τον Αίαντα Σύρου έχοντας από 9 βαθμούς.

Ο Αγώνας ξεκίνησε με τους Μυκονιάτες να δείχνουν από την αρχή αποφασισμένοι για να πάρουν το τρίποντο σε αυτό το ματς, πιέζοντας από το πρώτο λεπτό και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Η αρχή έγινε με τον Ζουγανέλη ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε τη κεφαλιά μπροστά από το τέρμα όμως δε κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Φρατζεσκάκης βρέθηκε απέναντι στον Μαρουδιά όμως δε μπόρεσε να τον νικήσει.

Η ομάδα του Μάκη Πούλου είχε ακόμα μία διπλή ευκαιρία για γκολ, με τον Τζουλιάνο αυτή τη φορά να μη μπορεί στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μαρουδιά.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 37', με τον Φρατζεσκάκη να εκμεταλλεύεται την πολύ καλή πάσα του Κολογερά και με ατομική προσπάθεια, περνώντας ακόμα και τον τερματοφύλακα έκανε το 0-1 για τους Μυκονιάτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε την  ομάδα της Σύρου 2002 να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την χαλαρότητα των φιλοξενούμενων σε εκείνο το χρονικό σημείο, απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ.

Πιο συγκεκριμένα στο 42' Μποτίνης δοκίμασε το πόδι του στο 42' και στο 50' Κασανδρινός με τα δύο σουτ να καταλήγουν άουτ.

Ο Α.Ο. Μυκόνου έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Καλόγερα το οποίο όμως κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια οι Συριανοί συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν και να ισοφαρίσουν το ματς, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος.

*Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής για τα θύματα των ακραίων καιρικών φαινομένων στη Δυτική Αττική.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Καλόγερας με βοηθούς του κ.κ. Ρούσσο Γ. και Βαρθαλίτη.

Α.Π. Σύρος 2002 (Μπάιλας): Μαρουδιάς, Χατζιδάκης, Φούντας (67' Ζαμάνιου), Ζανούδος, Ανδρεαδάκης, Κασανδρινός, Μποτίνης, Παπαφίγκος (53' Πρέκας), Χριστόπουλος (61' Βουτσίνος), Μπάιλας (46' Μπαρμπαρήγος), Καραμολέγκος

Α.Ο. Μυκόνου ( Πούλος): Ψύλλιας, Καφεντζής, Κουσαθανάς, Πάπα, Δάρας, Ξυδάκης, Ζουγανέλης (80' Γκελάι), Καραγιαννόπουλος (64' Κοντιζάς), Καλόγερας (83' Μπαστούνας), Μιχίλι, Φρατζεσκάκης (73' Μίνο)