Κυριακή, 06 Νοεμβρίου 2022 19:40

«Έσπασε» το σερί της Ελλάς Σύρου στη Μήλο, 2-2 με γκολ του Παμμηλιακού στις καθυστερήσεις

Φρένο στο σερί νικών της Ελλάς Σύρου έβαλε ο Παμμηλιακός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την έδρα του αποσπώντας μία ισοπαλία (2-2) που εκτός από τον έναν βαθμό του έδωσε και τεράστια ψυχολογική ώθηση με τον τρόπο που ήρθε (93') για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

PAMMHLIAKOS ELLAS AGALIA

Οι περσινοί πρωταθλητές της Ελλάς Σύρου, βασίστηκαν σε μεγάλο βαθμό στις επιθετικές αρετές του ''Κίλερ'' Παυλόπουλου που για ακόμη έναν αγώνα ήταν ο μοναδικός σκόρερ για την ομάδα του, με την ομάδα του Παύλου Δαούτη όμως να δείχνει ότι φέτος δεν θα «συγχωρήσει» κανέναν αντίπαλο που θα βρεθεί σε μέτρια μέρα όπως βρέθηκε σήμερα η Ελλάς Σύρου, που είχε απέναντι της ένα ''ψυχωμένο'' σύνολο που γνώριζε πολύ καλά τι ήθελε μέσα στο γήπεδο.

Όπως στο παιχνίδι με τη Σαντορίνη, έτσι και σήμερα, ο Παμμηλιακός είχε στο πλάι του τον δωδέκατο παίκτη που δεν είναι άλλος από τον κόσμο που φαίνεται ότι έχει αγκαλιάσει την προσπάθεια και σε κάθε παιχνίδι αυξάνει την παρουσία του στο στάδιο της Μήλου.

PAMMHLIAKOS ELLAS FASH

Η εικόνα του ματς

Το παιχνίδι στη Μήλο ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση εξ΄ αιτίας των προβλημάτων που προέκυψαν απ’ την κακοκαιρία.

Ο αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς απ’ τις πυκνές βροχοπτώσεις, παρόλα αυτά οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικές και προσέφεραν πλούσιο θέαμα στους θεατές που το παρακολούθησαν αγνοώντας τις καιρικές συνθήκες. Το ματς είχε έντονες συγκινήσεις, καθώς η Ελλάς προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, ο Παμμηλιακός όμως κατάφερε και τις δύο φορές να ισοφαρίσει.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου η Ελλάς Σύρου πέτυχε ένα γκολ από τα αποδυτήρια. Στο 3ο μόλις λεπτό σε σέντρα που έβγαλε ο Μπακατσέλος απ΄ τα δεξιά ο Παυλόπουλος πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής του Τσιούκρα και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Ο Παμμηλιακός αντέδρασε άμεσα, στο 14ο λεπτό. Ο Παπαδημητρίου εκτέλεσε ένα καλοζυγισμένο φάουλ, βρήκε τον Ντένης, κι αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου. Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάς μπήκε εξίσου δυνατά και προηγήθηκε στο 63ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παυλόπουλου σε χέρι του Τσιριγωτάκη. Στο 66ο λεπτό ο διαιτητής κιτρίνισε παίχτες και των δύο ομάδων για αψιμαχίες λίγο έξω από την περιοχή του Παμμηλιακού.  Στο 93ο λεπτό σε αναμπουμπούλα που δημιουργήθηκε στην περιοχή του Παπαδόπουλου, ο  Ντιούφ του Παμμηλιακού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2!

314814353 847639446568601 1565407229003439753 n

Την επόμενη αγωνιστική ο Παμμηλιακός ταξιδεύει στη Νάξο για ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα στον Πανναξιακό, ενώ η Ελλάς Σύρου υποδέχεται την ΑΕ Πάρου που νίκησε χθες τη Σαντορίνη 2020 (2-1).

Highlights

: Ο Παυλόπουλος ανοίγει το σκορ με προβολή από κοντά γράφοντας το 0-1.

14΄: Ο Σάντα με κεφαλιά ισοφαρίζει για τον Παμμηλιακό 1-1.

16΄: Ο Ντιούφ διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή σε κεφαλιά του Οικονομόπουλου.

27΄, 33΄: Παυλόπουλος και Μπακατσέλος δεν καταφέρνουν να νικήσουν τον Τσιούκρα.

46΄: Ο Σάντας για τον Παμμηλιακό από καλή θέση στέλνει την μπάλα άουτ.

49΄, 50΄: Ο Παυλόπουλος χάνει για την Ελλάς διπλή ευκαιρία.

53΄: Ο Τάσος αστοχεί εξ΄ επαφής για τον Παμμηλιακό.

61΄: Εντυπωσιακή απόκρουση του Τσιούκρα σε σουτ του Ογκνιάνοφ.

62΄: Ο Παυλόπουλος δίνει ξανά το προβάδισμα στην Ελλάς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι 1-2.

84΄: Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ελλάς με Παυλόπουλο, Ογκνιάνοφ.

93΄: Σε αναμπουμπούλα στην περιοχή της Ελλάς, ο Ντιούφ  ισοφαρίζει για τον Παμμηλιακό.