Κυριακή, 03 Νοεμβρίου 2019 21:17

Στον Πύργο το ντέρμπι της Σαντορίνης

Την δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε πριν λίγο ο ΑΟ Πύργου που επικράτησε στο ντέρμπι της Σαντορίνης με 1-0 του ΑΟ Καρτεράδου.

Ανταπόκριση: Αντώνης Κοραής

Το συγκρότημα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, είχε την κατοχή και έφτασε κοντά στο γκολ στο πρώτο μέρος, όπου είχε δύο δοκάρια.

Στην επανάληψη, ο Καρτεράδος έπαιξε με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 45΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γρούλιος, πράγμα που έκανε ακόμα ευκολότερα τα πράγματα για τον Καρτεράδο, που είχε πάντως την δική του ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Αρβανίτης τράνταξε το δοκάρι του Καλαμάτα στο 65΄.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση τελικά πέτυχε ο Συνολάκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 65΄, ενώ τα δοκάρια έγιναν τρία για τον ΑΟ Πύργου.

Την επόμενη αγωνιστική, ο ΑΟ Πύργου έχει δύσκολη εκτός έδρας αποστολή, αφού ταξιδεύει στη Μύκονο, ενώ ο Καρτεράδος υποδέχεται τον ΑΟ Σύρου.

Το φλας της αναμέτρησης:

3΄Σουτ του Νομικού, μπλόκαρε ο Ξαγοράρης

8΄ Τραυματισμός του Σελιστάι, που αντικαταστάθηκε αργότερα

16' Όμορφη συνεργασία των Φύτρων (Σόλωνα και του Σαμφών) , με τον τελευταίο να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει δοκάρι του ξαγοράρη

26΄Ωραίο πλασέ του Ντεκίδη, έδιωξε με το κεφάλι ο Ντάλλας

31' Σουτ του Πολυκρέτη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ξαγοράρη

37' Σου του Πολυκρέτη μπλόκαρε ο Ξαγοράρης

45΄Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γρούλιο και αποβολή από το παιχνίδι

---

50' Ο Κοβός μπήκε από αριστερά στην περιοχή, αλλά το σουτ πέρασε λίγο άουτ

53' Ο Ντεκίδης σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ

63' Σουτ του Αρβανίτη Γ., η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Καλαμάτα

65΄Ο Σόλωνας Φύτρος, μετά από ατομική προσπάθεια ανατράπηκε από τον Ντάλλα, με τον Γιάννη Συνολάκη που ανέλαβε την εκτέλεση να είναι εύστοχος, πετυχαίνοντας παράλληλα και το δεύτερο προσωπικό τέρμα στο πρωτάθλημα.

69' Σουτ του Ντεκίδη λίγο άουτ

85' Ο Σόλωνας Φύτρος, βρέθηκε απέναντι από τον Ξαγοράρη, αλλά πλάσαρε άουτ

90' Ατομική ενέργεια του Φύτρου και σουτ που κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Ξαγοράρη

92' Σου του Συνολάκη, το οποίο κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ

Διαιτητής ήταν ο κ. Παντελάκης με βοηθούς τους Ελευθεριάδη και Νάκα

ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ (Αλέξης Κωνσταντόπουλος): Καλαμάτας, Φύτρος Σαμ., Βουλγαράκης, Νομικός Β., Κουκούλης, Συνολλάκης, Δαβιλάς, Νομικός Γ. (92΄Ξαγοράρης), Φύτρος Σ., Ντεκίδης (83΄Κελίδης), Πολυκρέτης.

Αναπληρωματικοί: Κυβρικοσαίος, Δανέζης, Καραμολέγκος, Κλουβάτος Σ., Αθανασόπουλος.

ΑΟ ΚΑΡΤΡΑΔΟΣ (Στάθης Φίλων): Ξαγοράρης, Αχμετάι, Φέκας, Σόνι, Ντάλλας (73΄Κουλόλι), Φίλων, Αρβανίτης Ρ. (80΄Τριαντάφυλλος), Ζαχαράκης (46΄Κοβός), Αρβανίτης Γ., Σελιστάι (λ.τρ. 11΄Γρούλιος), Τομόρι.

Αναπληρωματικοί: Φρατζέσκος, Χάλαρης, Ροδάκης.