Κυριακή, 25 Νοεμβρίου 2018 11:19

Μεγάλη νίκη για τον Πύργο στο Φιλώτι, που πάει με ψυχολογία στο ντέρμπι! [pics+vid]

Για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου, ο ΑΟ Πύργου πήρε μια σπουδαία νίκη στο 'Γιάγκος Γρατσίας' επικρατώντας με 0-1 του ΑΜΣ Φιλωτίου σε παιχνίδι που αφορούσε την 3η αγωνιστική.

Το συγκρότημα του Αλέξη Κωνσταντόπουλου είχε την ουσία αφού κατόρθωσε να προηγηθεί κόντρα στη ροή του αγώνα και ενώ μέχρι τότε και κυρίως από τη στιγμή που ξεκίνησε το β' μέρος το Φιλώτι πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Η νίκη αυτή (τρίτη συνεχόμενη για τον Πύργο) φέρνει την ομάδα της Σαντορίνης στους 13 βαθμούς μετά από 5 ματς και πλέον το μεγάλο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τον Πανναξιακό, θα κρίνει την πρωτιά του ομίλου σε μεγάλο βαθμό.

Από την άλλη για δεύτερο συνεχόμενο ματς και μετά την ισοπαλία με τον ΑΟ Καρτεράδου, η ομάδα του Ηλία Ορφανού δεν καταφέρνει να κερδίσει γνωρίζει τη δεύτερη εντός έδρας ήττα μετά από εκείνη της πρεμιέρας με τον Πανναξιακό μένοντας στους επτά βαθμούς και την 4η θέση του 3ου ομίλου.

Το τέρμα που χάρισε τη νίκη στους φιλοξενουμενους πέτυχε στο 70' ο Μανώλης Νομικός με φάουλ, ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες αφού στο 71' αποβλήθηκε ο Κοττάκης με δεύτερη κίτρινη και στο 89' ο Σαντε με απευθείας κόκκινη.

Πάντως, η ομάδα της Ορεινής Νάξου έχει παράπονα από τη διαιτησία του Φαν Άκεν.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

1' Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους. Ο Κελλίδης έβγαινε μόνος απέναντι από τον Βασιλάκη όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ξεσηκώνοντας τον πάγκο της ομάδας από τη Σαντορίνη.

3' Μεγάλη φάση ΑΟ Πύργου, με τον Κυλόγλου που μπήκε μέσα στην περιοχή όμως το σουτ του πέρασε άουτ

4' Κυλόγλου από κοντά σούταρε όμως ο Βασιλάκης μπλόκαρε.

19' Σουτ του Σαντέ λίγο άουτ

30' Ζητάει χέρι -πέναλτι το Φιλώτι

34' Ευρυπιώτης βρέξηκε απέναντι από τον Καραμολέγκο αλλά άργησε με αποτέλεσμα να τον προλάβουν οι αμυντικοί του Πύργου.

35' Σουτ του Κουκούλη με γροθιές κόρνερ ο Βασιλάκης

36' Σουτ του Γιαννούλη λίγο άουτ.

47' Σουτ του Ι. Νομικού η μπάλα άουτ

49' Φύτρος έκανε το σουτ όμως ο Βασιλάκης μπλόκαρε τη μπάλα

50' Ζούλης στρώνει στον Πράσινο που έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

54' Μετά από σύγχυση που έγινε στην άμυνα του ΑΟ Πύργου, οι παίκτες του Φιλωτίου δεν κατάφεραν να κάνουν το 1-0 με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

55 Σέντρα Κυλόγλου στο δεύτερο δοκάρι στον Κουντούρη όμως δεν πιάνει το σουτ όπως θα ήθελε.

61' Φάουλ Κουφόπουλου για το Φιλώτι ο Ζούλης έκανε την κεφαλιά όμως ο Καραμολέγκος μπλόκαρε.

63' Μεγάλη φάση για το Φιλώτι. Σουτ του Ευρυπιώτη ο Καραμολέγκος εντυπωσιακά απομακρύνει σε κόρνερ.

70' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΥΡΓΟΥ. Ο Μανώλης Νομικός εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Βασιλάκη.

71' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΩΤΙ. Την άγουσα για τα αποδυτήρια παίρνει για τους γηπεδούχους ο Μανώλης Κοττάκης με δεύτερη κίτρινη που διαμαρτύρεται έντονα.

74' Μετά από κόρνερ ο Κουφόπουλος βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας όμως δεν έβαλε το πόδι του όπως θα έπρεπε με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

77' Ένταση μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων, με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων ηρεμούν τα πνεύματα.

82' Ο Διαιτητής Φαν Άκεν αποβάλει τον διαιτητή του ΑΜΣ Φιλωτίου, Ηλία Ορφανό για διαμαρτυρία.

85' Σουτ του Σόλωνα Φύτρου η μπάλα άουτ.

89' Αποβολή με απευθείας κόκκινη ο Σαντέ. Συνεχίζει με εννέα το Φιλώτι με τον παίκτη να αποβάλλεται για μαρκάρισμα από πίσω πάνω στον Φύτρο.

90+3 Σουτ του Ευρυπιώτη ο Καραμολέγκος εντυπωσιακά σε κόρνερ.

90+4 Σουτ του Βερύκοκκου η μπάλα μόλις αουτ.