Κυριακή, 21 Οκτωβρίου 2018 17:23

Μεγάλη νίκη στο "Γιάγκος Γρατσίας" για τον Πανναξιακό

Ήταν δεδομένο ότι ο Πανναξιακός θα είχε δύσκολη αποστολή το μεσημέρι της Κυριακής αφού θα δοκιμάζονταν στο Φιλώτι από τον τοπικό ΑΜΣ στην επιστροφή του μετά από 7 χρόνια στη φυσική του έδρα.

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Νόνι Λίμα μπροστά σε περισσότερους από 650 φίλαθλους, εκ των οποίων αρκετοί ήταν υποστηρικτές του Πανναξιακού, έκανε το 2Χ2 επικρατώντας στο ''Γιάγκος Γρατσίας'' με 0-2.

Οι ''κυανόλευκοι'' έβγαλαν πάθος, ψυχή αυτοματισμούς και μέταλλο μεγάλης ομάδας παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό που τους διατηρεί στην κορυφή του 3ου ομίλου της Α' ΕΠΣΑ Κυκλάδων.

Τα γκολ που έκριναν το παιχνίδι, πέτυχαν οι: Κωστόπουλος (42΄πέναλτι), Λυμπερτάς (65΄πλασέ)

Στο α' μέρος το ματς άνοιξε μετά το πρώτο δεκάλεπτο με τον Πανναξιακό να έχει την κατοχή και το Φιλώτι να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι με τον Πανναξιακό να πετυχαίνει στο 60' το 2-0 κλειδώνοντας με αυτό το τρόπο τη νίκη.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες καθώς αποχώρησαν τραυματίες, ο Ισμαϊλη για τον ΑΜΣ Φιλωτίου και ο Νίκος Πιτταράς για τον Πανμναξιακό.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

4' Σουτ του Ζούλη η μπάλα άουτ.

6' Ο Μπονιάκος βγάζει φάτσα με το τέρμα τον Αντώνη Πιτταρά, με τον τελευταίο να σουτάρει και τον Βασιλάκη να απομακρύνει.

11' Οι αμυντικοί του Φιλωτίου προλαβαίνουν το Λιμπερτά και παραχωρούν κόρνερ.

12' Κόρνερ Τσουρή κεφαλιά Καφετζή η μπάλα μόλις άουτ.

20' Μεγάλη φάση για το Φιλώτι. Ο Βερύκκοκος επωφελήθηκε από τις κόντρες και έκανε το σουτ όμως έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

27' Σουτ του Κ αρούση μετά από πάσα του Κωστόπουλου η μπάλα άουτ.

38' Σουτ του Βερύκκοκου η μπάλα άουτ.

42' Ο Κουφόπουλος ανατρέπει τον Αντώνη Πιτταρά και ο Ζαράνης υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών.

42 1-0 ο ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Κωστόπουλος κάνει το 1-0.

48' Φάουλ Πιτταρά η μπάλα άουτ.

58' Σουτ του Καρούση η μπάλα άουτ

60' Σουτ του Ευρυπιώτη η μπάλα άουτ.

60' Μεγάλη φάση για τον πανναξιακό. Σέντρα Τσουρή κεφαλιά Καρούση η μπάλα μόλις άουτ.

61' Σουτ του Ζούλη η μπάλα άουτ.

64' 0-2 Ο ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ. Μετά από γρήγορο χτύπημα φάουλ του Μπονιάκου, η μπάλα έφτασε στον Καρούση που έστρωσε έτοιμο γκολ στον Λιμπερτά ο οποίος δεν αστόχησε κάνοντας το 0-2.

65' Σουτ του Ευρυπιώτη άουτ.

72' Ακυρώνεται γκολ του Κωστόπουλου ως οφσάιντ μετά το φάουλ του Αντώνη Πιτταρά.

83' Σουτ του Ευρυπιώτη ο Τσαϊλάκης δύσκολα απομακρύνει.

ΑΜΣ ΦΙΛΩΤΙΟΥ (Ηλίας Ορφανός) Βασιλάκης Μ., Λιόφαγος, Κουφόπουλος, Ισμαιλάι, Βερύκκοκος (90+1 Βενιεράκης), Βασιλάκης (78' Μανιός), Πράσινος Ι., Ζούλης, Ευρυπιώτης, Κοττάκης Μ., Μουστάκης Δ. (36' Προμπονάς (55' Κατσουρος).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Νόνι Λίμα) Τσαϊλάκης, Καράι, Κωστόπουλος, Χαμηλοθώρης, Πιτταράς Α., Μπονιάκος (88' Ζαφείρης), Λυμπερτάς (81' Βιλλαντώντης), Καρούσης, Βαθρακοκοίλης (67' Σέμε), Καφετζης, Τσουρής (87' Πιτταράς Ν.)

Ο αγώνας όπως μεταδόθηκε από το sportcyclades.gr

*To τελικό σκορ του αγώνα είναι 0-2. Εκ παραδρομής προς το τέλος της αναμέτρησης ο πίνακας αναφέρει 0-3