Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2018 13:42

«ΝΤΕΡΜΠΑΡΑ» με ανατροπή του Παμμηλιακού στη Σίφνο

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι ο Παμμηλιακός κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να φύγει νικητής με 1-3 από το ντέρμπι των Δυτικών Κυκλάδων με αντίπαλο τον Πανσιφναϊκό που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο  γήπεδο “Δώρα και Γιώργος Συγγελίδης” της Σίφνου.

Οι Σιφνιοί «μπαρουτοκαπνισμένοι» από τέτοια παιχνίδια μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν, με τον Παμμηλιακό να αφυπνίζεται μετά το 30΄και με κατακόρυφη άνοδο στην απόδοση του στο 2ο ημίχρονο να φεύγει νικητής από τη Σίφνο.

Στο 35΄ο Αργύρης Σίδερης κέρδισε πέναλτι, αλλά ο αδελφός του Σταμάτης το έστειλε απελπιστικά άουτ.

Το γκολ με το οποίο κρίθηκε το πρώτο μέρος για τον Πανσιφναϊκό ήρθε στο 21΄όταν ο Ατσόνιος με σέντρα βρήκε τον Συνοδινό και ο τελευταίος με κεφαλιά ψαράκι πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ κάνοντας το 1-0.

Στην επανάληψη, ο Παμμηλιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και πίεσε πολύ τον Πανσιφναϊκό με αποτέλεσμα η ομάδα του κ. Δημητριάδη να εμφανίσει σημάδια κόπωσης.

Το 1-1 έγινε με καταπληκτικό γυριστό σουτ του Μαυρογιάννη στο 54΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιριγωτάκη.

Η ανατροπή του Παμμηλιακού σημειώθηκε στο 84΄, όπου ο Δρίλης πήρε παράλληλη ασίστ του Αργύρη Σίδερη που μετέτρεψε σε γκολ, κάνοντας το 1-2.

Το 1-3 είχε του δύο πρωταγωνιστές σε αντίστροφο ρόλο, καθώς στο 90΄ο Δρίλης πάσαρε παράλληλα στον Σίδερη και ο τελευταίος έγραψε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Μάλιστα σε αυτό το τέρμα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ.

Με τη νίκη αυτή ο Παμμηλιακός έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα ενόψει της 2ης φάσης του πρωταθλήματος.

Διαιτητής ήταν ο κ. Καλόγερας με βοηθούς του Ρούσσο Ι. και Βαρθαλίτη.

Πανσιφναϊκός (Δημητριάδης): Κάραβος, Φράγκος (86΄Γεωργούλης Β.), Χρύσος, Λεμπέσης Γ. (69΄Κίτσαλης), Ναδαλής, Λεμπέσης Σ., Ατσόνιος, Λυκογιάννης (82΄Διαρεμές), Γεωργούλης Γ., Σίνα, Συνοδινός (78΄Σταυριανός).

Αναπληρωματικοί: Ποργιώτης, Ζαμπέλης, Σαβιολίδης

Παμμηλιακός (Μάλης): Ανυφαντάκης, Σοσόλι Α., Λιβάνιος (36΄Δρίλης), Σίδερης Σ., Κυρίτσης, Κουρέλης (63΄Κρομμύδας), Μαυρογιάννης Α. (73΄Ντόριζας), Τσιριγωτάκης, Σοσόλι Δ., Παπαδημητρίου (90΄Λικάι).

Αναπληρωματικοί: Μαυρογιάννης Ε., Μαυρογιάννης Α-Π.