Κυριακή, 10 Ιανουαρίου 2016 17:47

Νίκη στο Καμάρι και 2η θέση για τον Πανναξιακό

LOGO YOGI FIN SANTORINI FZ BEAUTY SALON
NAXOS ARIADNI

NAXOS KOZIΣτον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του 2ου ομίλου ο Πανναξιακός πέρασε νικηφόρα με 0-2 από την έδρα της Θύελλας και κατέκτησε την 2η θέση του ομίλου που θα του δώσει το πλεονέκτημα ου ενός βαθμού για τους αγώνες μπαράζ που θα ξεκινήσουν το σαββατκυριακ 23-24 Ιανουαρίου.

Η ομάδα του Γιώργου Προμπονά άντεξε στην πίεση της Θύελλας που ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και είχε σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Από την άλλη πλευρά ο Πανναξιακός, σε μία και μοναδική καλή στιγμή που είχε στο πρώτο μέρος προηγήθηκε με 0-1. Στην επανάληψη ο Πανναξιακός διαχειρίστηκε καλύτερα το παιχνίδι, έκλεισε τους χώρους και σε μία κόντρα επίθεση στο 51' κλείδωσε τη νίκη.
NAXOS SU E GIUΟ Αγώνας
Ο Δαβιλάς που ήταν από τους κορυφαίους των γηπεδούχων είχε δοκάρι στο 10ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 18' γίνετε η φάση για την οποία φωνάζει η Θύελλα, όπου ο Βουλγαράκης σκοράρει με το κεφάλι, αλλά ο κ. Νεοκοσμίδης είχε σηκώσει τη σημαία του. Σε κάθε περίπτωση το βίντεο του αγώνα είναι αυτό που θα δώσει φως στην φάση.
Η θύελλα που είχε ένα πολύ δυνατό 20λεπτο απείλησε τρεις φορές ακόμα την εστία του Πανναξιακού, με την καλύτερη στιγμή να είναι αυτή του 28', όπου ο Κουφόπουλος έσωσε πάνω στη γραμμή πλασέ του Βλαβιανού.
Η αναγκαστική αλλαγή του Βουλγαράκη στο 34΄και η αλλαγή πλάνων του Γιώργου Προμπονά αλλάζει τη μορφή του αγώνα και ο Καρούσης με ένα ξαφνικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 41', άφησε άγαλμα τον Ανδρούτσο και έκανε το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου.12528451 10153829126452445 665577682 o
Στην επανάληψη ο πανναξιακός μπήκε με άλλο αέρα, καθώς ήξερε ότι με το 1-0 έχει σχεδόν ολοκληρώσει τον στόχο του. Οι Ναξιώτες αμύνθηκαν σωστά και χτύπησαν στην κόντρα επίθεση, όπου μετά από μία τέτοια φάση στο 51΄ με δημιουργό τον Σκούπρα, ο Χαμηλοθώρης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το τελικό 0-2.
Από εκεί και πέρα ο Πανναξιακός είχε ακόμη 2-3 καλές ευκαιρίες να αυξήσει ακόμη περισσότερο το σκορ του αγώνα.
Θα πρέπει να αναφέρουμε την ανυπαρξία οδηγού ασθενοφόρου, με αποτέλεσμα ο Βουλγράκης να μη μπορεί να μεταφερθεί για ακτινογραφία στο Κ.Υ. Θήρας. Ευτυχώς που δεν είχαμε κάποιο χειρότερο συμβάν.
Διαιτητής ήταν ο κ. Αγγέλου με βοηθούς τους Νεοκοσμίδη και Ζώρζο.
Θύελλας (Διονυσόπουλος): Ανδρούτσος (85΄Αλεφραγκής), Μπρίτσα, Βλαβιανός Α., Δημητρακόπουλος, Νικολάου, Πάγια, Βλαβιανός Κ. (77΄Καψάλης), Νομικός, Βουλγαράκης (34΄λ.τ. Μέσι), Δαβιλάς, Σάμπα.
Πανναξιακός (Προμπονάς): Ρόβας, Καρελέμογλου, Κουφόπουλος, Παπανικολάου, Βιλαντώνης, Χαμηλοθώρης (80΄λ.τ. Μανωλάς), Ευριπιώτης, Σέμε, Ντάσιος (88΄Ανεβλαβής Π.), Σκούπρας, Καρούσης (87΄Βαθρακοκοίλης).