Σάββατο, 11 Μαρτίου 2023 19:34

Πρόκριση στη Σαντορίνη για τον Πανναξιακό

Ο Πανναξιακός είχε τον τερματοφύλακα Βακαλόπουλο και την βαριά φανέλα, τα οποία αρκούσαν για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στους οχτώ (8) του Κυπέλλου απέναντι στον ανώτερο αγωνιστικά ΑΣ Σαντορίνης 2020, περνώντας με 2-3 από το Καμάρι.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Προμπονά είχαν την αποτελεσματικότητα και την ουσία, απέναντι στην Σαντορίνη που έχασε σωρεία ευκαιριών, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Στη φάση των 8 ο Πανναξιακός θα χρειαστεί να ταξιδέψει ξανά στη Σαντορίνη, όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανθηραϊκό.

334926087 170344822487366 8401904966526560133 n

Σε μεγάλη μέρα ο Βακαλόπουλος

Στην πρώτη επικίνδυνη φάση του αγώνα, ο Γιαννακόπουλος ανατράπηκε στην περιοχή, με τον κ. Ζαράνη να υποδεικνύει πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Πίντο.

Στο 23', στην πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων, ο Μπιρμπίλης μετά από φάουλ του Σιμιτσή έπιασε κεφαλιά που πέρασε μόλις αουτ. Λίγο αργότερα στο 26' με σουτ μέσα από την περιοχή σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Βακαλόπουλου.

Η Σαντορίνη πίεσε για την ισοφάριση, όμως βρήκε απέναντι της ένα καταπληκτικό σήμερα Βακαλόπουλο, ο οποίος μεταξύ 34' και 35' έκανε σωτήριες αποκρούσεις σε κοντινές κεφαλιές των Μαναριώτη και Θαναηλάκη.

Στο 40' ήρθε η ισοφάριση από τη Σαντορίνη, όταν μετά από σέντρα του Χάλαρη ο Μαναριώτης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Και ενώ η Σαντορίνη πίεζε, με τον Βακαλόπουλο να συνεχίζει τις αποκρούσεις, ο Πανναξιακός στο 45' εκμεταλλεύτηκε λάθος στον χώρο της μεσαίας γραμμής και μετά από πολύ όμορφη συνεργασία του Γιαννακόπουλου και του Πίντο, «άδειασαν» την άμυνα των γηπεδούχων και ο τελευταίος με ψύχραιμο σουτ μέσα από την περιοχή  έκανε το 1-2, ενώ λίγο αργότερα το τελευταίο σφύριγμα του Ζαράνη έστειλε τον Πανναξιακό με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο τέλος του ημιχρόνου σε μία μονομαχία ο Μπιρμπίλη τραυματίστηκε και χρειάστηκε να διακομιστεί στο νοσοκομείο προκειμένου να του τοποθετηθούν ράμματα.

335651631 168595872650991 2269050676509086878 n

Άσφαιροι

Η Σαντορίνη μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 49' έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Θαναηλάκης γύρισε την μπάλα, αλλά ο Βακαλόπουλος ήταν και πάλι εκεί, καθώς απόκρουσε η μπάλα πήγε στο δοκάρι και επέστρεψε στην αγκαλιά του.

Οι δυο ομάδες στη συνέχεια είχαν καλές ευκαιρίες, με σουτ του Σιμιτσή που πέρασε λίγο άουτ και λίγο αργότερα του Γκαστόν που απόκρουσε εντυπωσιακά ο Τσουκαλάς.

Στο 62' ο Γκαστόν μετά από συνεργασία με τον Πίντο έπιασε ένα τεχνικό σκαφτό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Τσουκαλά, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 1-3.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί του Πανναξιακού, ο ΑΣ Σαντορίνης 2020 βρήκε τον τρόπο να μειώσει στο 64', καθώς μετά από φάση διαρκείας, ο Γκαλλάνι πήρε την μπάλα στο ύψος της περιοχής και με πολύ όμορφο σουτ έκανε το 2-3.

Στο 85΄ο Πολυκρέτης απο διαγώνια καλή θέση πλάσαρε με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Ο ίδιος παίκτης στο επόμενο λεπτό, σε επίδειξη υψηλής τεχνικής πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βρέθηκε απέναντι στον Βακαλόπουλο, αλλά ο γκολκίπερ της ναξιώτικης ομάδας είπε για ακόμη μία φορά ''όχι''.

Η Σαντορίνη που στα τελευταία λεπτά πίεσε ασφυκτικά είχε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία με τον Θαναηλάκη, που επίσης πέρασε ανεκμετάλλευτη. Τελικά η εικόνα του παιχνιδιού έμεινε ως έχει, καθώς η Σαντορίνη 2020 δεν βρήκε τρόπο να σκοράρει και ο Πανναξιακός από την άλλη έφυγε ικανοποιημένος από την διαχείριση ενός δύσκολου αγώνα, την αποτελεσματικότητα του και σίγουρα την πρόκριση που «ζεσταίνει» τον κόσμο του με την προοπτική συμμετοχής σε ακόμα έναν τελικό.