Σάββατο, 02 Φεβρουαρίου 2013 23:36

Μπάσκετ Μήλου: Νίκη για τους Ανώνυμους στην 8η αγ.

8η αγωνιστική τοπικό τουρνουά μπάσκετ Μήλου. Νίκη για τους ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ.

Μετά από την αναβολή της 8ης αγωνιστικής του τουρνουά μπάσκετ το προηγούμενο σαββατοκύριακο, έχουμε και πάλι δράση με τον πρώτο χρονικά αγώνα ανάμεσα στους ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ και τους WARRIORS, το οποίο έβγαλε νικητή την ομάδα των ΑΝΩΝΥΜΩΝ με 61-44.

Παρά το δυνατό άνεμο οι ομάδες παρατάθηκαν κανονικά στο γήπεδο για το τζαμπολ του αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι WARRIORS με αρκετά εύστοχα σουτ τριών πόντων κατάφεραν να προηγηθούν με βραχέα κεφαλή 14-16. Οι ΑΝΩΝΥΜΟΙ προσπάθησαν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού περνώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι ,όπου είναι η δύναμη πυρός τους αλλά ήταν αρκετά αστοχείτε δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα των πολεμιστών, οι όποιοι παρά την αρκετά καλή άμυνα τους δεν κατάφερναν να βρουν το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι πετυχαίνονται μόνο δυο πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι ΑΝΩΝΥΜΟΙ κατάφεραν να πετύχουν κάποια σουτ από μέση απόσταση με αποτέλεσμα να ανοίξουν την σφάχτη άμυνα των πολεμιστών και να πετύχουν κάποιες προσπάθειες κοντά στο καλάθι και με αυτό το τρόπο έληξε το ημίχρονο με 35-18. Με την έναρξη του 2ου ημίχρονου οι WARRIORS μπήκαν αποφασισμένοι να αντιδράσουν και κατάφεραν να πετύχουν τρία τριποντά και κάποια καλάθια κοντά στο καλαθι μειώνοντας τη διάφορα μέχρι και τους οχτώ πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ΑΝΩΝΥΜΟΙ πέρασαν την μπαλα κοντά στο καλάθι και προσπαθούσαν να σπάσουν την άμυνα των WARRIORS αλλά παρα την αστοχία τους, κατάφεραν να πάρουν αρκετά κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ τα οποία τα μετουσίωσαν  σε καλάθια. Η αστοχία των  WARRIORS συνεχιζόταν καθώς τα τριποντά που επιχείρησαν δεν έβρισκαν στόχο με αποτέλεσμα να τελεύσει το παιχνίδι με 61-44 για την ομάδα των ΑΝΩΝΥΜΩΝ.

Δεκάλεπτα. 14-16, 35-18, 44-36, 61-44