Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2013 19:14

Μπάσκετ Μήλου: Αδάμαντας –Ανώνυμους…. μεγάλο ματς!

Μεγάλο παιχνίδι  έγινε σήμερα στο γήπεδο της μήλου μεταξύ των ΑΝΩΝΥΜΩΝ  και τον ΑΔΑΜΑΝΤΑ επιβεβαιώνοντας αυτούς που το χαρακτήριζαν ντέρμπυ μέσα στην εβδομάδα.

Ο ΑΔΑΜΑΝΤΑΣ έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον ηγέτη του ΜΩΡΑΙΤΗ ΓΙΩΡΓΟ, ο όποιος έτυχε και τους 13 πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο ,ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα των ΑΝΩΝΥΜΩΝ ήταν άστοχη στην επίθεση ενώ στην άμυνα δε κατάφεραν να περιορίσουν των ΜΩΡΑΙΤΗ Γ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΔΑΜΑΝΤΑΣ κατάφερε να κρατήσει σχετικά άνετα τη διάφορα γύρω στους 8-10 πόντους ενώ τα προβλήματα για τους ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ έγιναν μεγαλύτερα μετά το 5ο φάουλ του ΒΑΜΒΟΥΝΗ ΣΤΕΛΙΟΥ. Έτσι έκλεισε το ημίχρονο με τον ΑΔΑΜΑΝΤΑ να είναι μπροστά στο σκορ με 28-19. Οι ΑΝΩΝΥΜΟΙ δεν έλεγαν να «ξυπνήσουν» ούτε στο 3ο δεκάλεπτο και συνέχισαν να είναι άστοχοι στην επίθεση. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν από τα ποιο συναρπαστικά του τουρνουά μας καθώς οι ΑΝΩΝΥΜΟΙ έσφιξαν την άμυνα τους, κατάφεραν να περιορίσουν το ΜΩΡΑΙΤΗ Γ. και χτύπησε των ΑΔΑΜΑΝΤΑ στον αιφνιδιασμό και έτσι το παιχνίδι 30 δευτέρα πριν το τέλος είχε πάρει φωτιά καθώς το σκορ ήταν 48-45 για τον ΑΔΑΜΑΝΤΑ με τους  ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ να  κάνουν λάθη σε  κρίσιμες επιθέσεις. Τελικά το τρίποντο έγινε... αλλά ήταν άστοχο για τους ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ,έτσι η ομάδα του ΑΔΑΜΑΝΤΑ που ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή των βόλων, κέρδισε το παιχνίδι με σκορ 52-50.