Τρίτη, 13 Φεβρουαρίου 2024 09:20

Πρωτιά για τους Λύκους, νίκες σε παιχνίδια… θρίλερ για Πήγασο και 98ers, εύκολη επικράτηση για Ballerz!

Οι Wolves of 2 Brothers είναι η ομάδα που βρίσκεται πλέον στην «κορυφή» της «Dappos Basketball League»! Το συγκρότημα των «Λύκων» επικράτησε με 86-63 της Ελπίδας και με αυτό τον τρόπο έπιασε τους Bombayers στην πρώτη θέση, αλλά υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία χάρη στην ευρεία νίκη που πέτυχε την εντέκατη αγωνιστική.

Από εκεί και πέρα, πολύ σημαντική νίκη για την είσοδό του στην τετράδα ή και στην τριάδα πέτυχε ο Πήγασος, αφού επικράτησε σε αγώνα… θρίλερ των 98ers με 52-58. Το έτερο «θρίλερ» της δωδέκατης αγωνιστικής είχε πρωταγωνιστές τους Pollo Nuggets, οι οποίοι επικράτησαν με 42-48 των Ka Min Soon κι έτσι εδραιώθηκαν στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τέλος, εύκολη νίκη με 60-88 πέτυχαν οι Ballerz B.C. επί των Μάγων του Ροζ. Με αυτό τον τρόπο παραμένουν ισόβαθμοι του Πήγασου, υστερούν όμως στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Οι Ballerz άνοιξαν την αυλαία της δωδέκατης αγωνιστικής με ευρεία νίκη επί των Μάγων του Ροζ. Το συγκρότημα του Τάκη Κοιλιακούδη ξεκίνησε εξαιρετικά στο παιχνίδι και με κύριο εκφραστή των επιθέσεών του το Γιώργο Δεββέ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σημαντική διαφορά που έφτασε στους 16 πόντους (12-28). Οι «Μάγοι» από τη μεριά τους προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο, χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν, αφού οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Το τελικό 60-88 ήρθε φυσιολογικά με τους νικητές να έχουν ως πρώτο σκόρερ το Γιώργο Δεββέ με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Γιώργος Ντελής με 16. Για τους ηττημένους 14 πόντους σημείωσαν οι Δημήτρης Καραγιώργος και Μιχάλης Δεδούσης.

Οι Wolves of 2 Brothers πριν από το παιχνίδι με την Ελπίδα ήξεραν ότι με νίκη θα «πατούσαν» για πρώτη φορά φέτος την «κορυφή» της «Dappos Basketball League». Η ομάδα του Στάμου Κιμιγκέλη μπήκε αποφασισμένη να μην αφήσει την ευκαιρία αυτή να πάει χαμένη και τα κατάφερε περίφημα απέναντι στους εφήβους και τους παίδες της Α.Ε Σαντορίνης. Οι «Λύκοι» ξεκίνησαν πολύ καλά επιθετικά ακόμα ένα παιχνίδι και πήραν διψήφια διαφορά από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ενώ στη δεύτερη περίοδο δέχθηκαν μόλις έξι πόντους με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 40-22 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τα επίπεδα των 30 πόντων πριν η Ελπίδα μειώσει στο τελικό 86-63. Για τους νικητές ο Λεάντρο Κρουβινέλ σημείωσε 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε με 21 ο Ευριπίδης Δεμπερδεμίδης. Για τους ηττημένους ο Φώτης Κοτσάι σημείωσε 13 πόντους.

Μεγάλη νίκη, δεδομένων και των πολύ σημαντικών απουσιών με τις οποίες αγωνίστηκαν, σημείωσαν οι Pollo Nuggets, επικρατώντας με 42-48 των Ka Min Soon. Η ομάδα του Δημήτρη Σαββόπουλου αγωνίστηκε χωρίς τους Κομνηνό Σταματέκο και Γιάννη Γιαννόπουλο, κάτι το οποίο όμως δεν της κόστισε. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με 13-9 στη λήξη της πρώτης περιόδου, όμως τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους «Nuggets» να δέχονται μόλις τέσσερις πόντους και να παίρνουν τα ηνία του αγώνα με 17-21. Οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα με 22-21 για τελευταία φορά στην αναμέτρηση, με τους «Nuggets» να βρίσκουν… μεγάλα καλάθια στην τελευταία περίοδο από τους Ανάργυρο Ρούσσο, Παύλο Παπαλαμπρακόπουλο, Δημήτρη Σαββόπουλο, Άρη και Ανδρέα Αντιμισάρη. Έτσι προηγήθηκαν με 36-47 και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο παιχνίδι, έφτασαν στο τελικό 42-48. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ανάργυρος Ρούσσος με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Παύλος Παπαλαμπρακόπουλος με 13. Για τους ηττημένους 14 πόντους σημείωσε ο Σπύρος Πανταζής.

Τέλος, ο Πήγασος πήρε ρεβάνς από τους 98ers για την ήττα που υπέστη στον πρώτο γύρο, αφού επικράτησε με 52-58. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-0, όμως με σερί 0-9 η πρώτη περίοδος βρήκε τους «αεροπόρους» προηγούμενους με 7-9. Οι 98άρηδες αντέδρασαν και βρέθηκαν μπροστά με βραχεία κεφαλή στη λήξη του ημιχρόνου (25-24), όμως στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις επιθετικά με τους Κελλίδη και Μιχαλέλη με αποτέλεσμα να μπουν προηγούμενοι με διαφορά έντεκα πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο (36-47). Οι 98ers όχι απλά δεν το έβαλαν κάτω μετά από αυτήν την εξέλιξη, αλλά αντέδρασαν και μέσα σε τρία λεπτά είχαν φέρει το παιχνίδι στο καλάθι (47-49), ενώ με τρίποντο του Φουστέρη προηγήθηκαν 50-49. Στο σημείο αυτό απάντησε ο Μιχαλέλης με δικό του τρίποντο (50-52), ενώ το μεγάλο σουτ που όρισε την έκβαση του αγώνα πέτυχε ο Γιάννης Βαρβαρήγος. Με το σκορ στο 52-54 πέτυχε τρίποντο και έφερε τη διαφορά στους πέντε, εξασφαλίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Σταύρος Κελλίδης με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Πάνος Μιχαλέλης με 19. Για τους ηττημένους μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Βαγγέλης Λιγνός με 14 πόντους και πολύ καλές άμυνες, ενώ 14 σημείωσε και ο Λευτέρης Λιαπόπουλος.