Τρίτη, 12 Δεκεμβρίου 2023 17:15

Ο Α.Ο. Πάρου πήρε το ντέρμπι με τον ΑΠΑΣ Νάξου και στους άνδρες [pics]

Σ’ ένα δυνατό παιχνίδι, με το οποίο έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ανδρών, ο Α.Ο. Πάρου πανηγύρισε μία σημαντική για τη συνέχεια νίκη με σκορ 65-46 επί τους ΑΠΑΣ Νάξου «Τα Φανάρια».

Αυτή ήταν η δεύτερη εντός έδρας επιτυχία για τους Παριανούς, που έχουν και μία ήττα εκτός από την Α.Ε. Σαντορίνης, ενώ αντίθετα οι Ναξιώτες «τρέχουν» πλέον με... μία νίκη και δύο ήττες.

Το παιχνίδι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν, είχε καλό ρυθμό και διακυμάνσεις στο σκορ, με τις δύο ομάδες να ξεδιπλώνουν ανά διαστήματα αγωνιστικές αρετές. Ο Α.Ο.Π. προηγήθηκε με 16-7 στα μισά της α’ περιόδου, όμως ο ΑΠΑΣ μ’ ένα επιμέρους σκορ 1-14, πέρασε μπροστά με 17-21 στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου και το ημίχρονο έκλεισε τελικά στο +3 (31-28) για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο ο Α.Ο.Π. πήρε σημαντική βοήθεια από τον πάγκο, ανέβασε την διαφορά στο +10 (53-43) και ακολούθως δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα παρά την μαχητικότητα και την πίεση του ΑΠΑΣ Νάξου. Το τελικό 65-46 διαμορφώθηκε χάρη στο καλό τελευταίο επιμέρους δεκάλεπτο (17-5) του Α.Ο. Πάρου.

Η ομάδα του Θοδωρή Παλαιοχωρίτη είχε πολλούς πρωταγωνιστές στη νίκη αυτή, ωστόσο τη διαφορά έκαναν στα κρίσιμα σημεία οι Κουτσιούκης και Σκιαδάς. Στην αντίπερα όχθη, για τους Ναξιώτες ξεχώρισαν οι Παπανικολάου και Μαθιάσος.

Δεκάλεπτα: 17-19, 31-28 (ημ.), 48-43, 65-46.

Α.Ο. Πάρου: (Παλαιοχωρίτης), Σκιαδάς 10, Κουτσιούκης 15 (2), Λυμαράκης 3 (1), Βαγιόπουλος, Ρούσσος, Σαρρής 13, Καλόγηρος 5, Αραβαντινός 10, Ζαμπακόλας, Παντελαίος, Βλάσι 9, Τσίπη.

ΑΠΑΣ Νάξου: (Τούσας), Διαμαντάρης, Κορακίτης 4, Βερώνης 6, Τριαντάφυλλος 5, Μαράκης 4, Κιουλαφής, Κουφόπουλος 4, Μαθιάσος 10 (2), Μαργαρίτης, Παπανικολάου 13 (1).