Τρίτη, 12 Δεκεμβρίου 2023 11:05

Αήττητες οι κορασίδες του Α.Ο. Πάρου, κέρδισαν και την Α.Ε. Σαντορίνης [pics]

Σ’ ένα παιχνίδι που έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, τα κορίτσια του Α.Ο. Πάρου κατάφεραν τα διατηρήσουν τα κεκτημένα τους και να φθάσουν στην τρίτη φετινή του νίκη σε ισάριθμα ματς, κερδίζοντας με σκορ 53-46 την μαχητική Α.Ε. Σαντορίνης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Α.Ο.Π. επέβαλλε τον ρυθμό του, δημιούργησε γρήγορα μία διψήφια διαφορά και ήταν μπροστά με 36-14. Από τα μισά της γ’ περιόδου ωστόσο η ομάδα της Σαντορίνης πίεσε και μείωνε σταδιακά το σκορ, με πρωταγωνίστριες τις Λιγνού και Σουβαλίδη, ώσπου έφερε το ματς στο καλάθι (48-46). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση η Αποστολοπούλου, η οποία επέστρεψε στο παρκέ και βοήθησε τον Α.Ο. Πάρου να φθάσει στο ροζ φύλλο με 53-46.

Πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού ήταν η Αργυρούλα Λιγνού από την Α.Ε. Σαντορίνης με 24 πόντους, ενώ από την πλευρά του Α.Ο. Πάρου ξεχώρισε η Μαρίνα Αποστολοπούλου με 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-4, 36-14 (ημ.), 44-30, 53-46.

Α.Ο. Πάρου: (Ζαμπακόλας), Σιφναίου 10, Παπαδοπούλου, Ραγκούση, Αποστολοπούλου 20, Κορνάρου, Λίκα, Οικονόμου 2, Χανιώτη 10, Συριανού 11, Άλλκα, Στέλλα, Μαρκουΐζου, Σταύρου, Σάμιου.

Α.Ε. Σαντορίνης: (Δεβές), Μ. Σουβλίδη, Ρούσσου, Λιγνού 24, Ελ. Βαζαίου 5, Αν. Βαζαίου, Π. Σουβλίδη 2, Σουβαλίδη 12, Βενιέρη, Βλαβιανού, Μάγου 3.