Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2023 23:33

Δεν... ΠΕΡΑσε από το ΠΕΡΑ ο Πανναξιακός

Ο ΑΣ ΠΕΡΑ φρέναρε τον Πανναξιακό στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η Αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Γ'Εθνικής, επικρατώντας με σκορ 93-91 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι , που προσέφερε χορταστικό θέαμα!!

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από το ξεκίνημά του με τους γηπεδούχους να "πατάνε" καλύτερα στο παρκέ στο 1ο Ημίχρονο και να καταφέρνουν να παίρνουν μικρές διαφορές μέχρι και τους 7 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την αντεπίθεσ΄λη τους και μείωσαν στο καλάθι με τη λήξη του Ημιχρόνου (47-45)

Στο 2ο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο ρυθμό και κατάφεραν να προσπεράσουν φτάνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (58-66 3λεπτά πριν τη λήξη του 3ου Δεκαλέπτου). Από εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων που τρέχοντας ένα επί μέρους 12-4 έκλεισαν το 3ο Δεκάλεπτο στον πόντο (70-71)

Πραγματική μάχη στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Πανναξιακό να ξαναπαίρνει διαφορά 5 πόντων (81-86 στα μισά της 4ης Περιόδου) όμως το ΠΕΡΑ αποδείχτηκε εφτάψυχο και με περισσότερο πάθος πήρε τη νίκη με 93-91 καθώς στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων ο Μάκαρης αστόχησε σε σουτ 3 πόντων.