Παρασκευή, 24 Ιουνίου 2022 22:23

Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Αιολικό Μυτιλήνης επί του ΝΟ Θυμιανών

Ο Αιολικός ήταν ο νικητής του δεύτερου αγώνα της πρεμιέρας του ειδικού πρωταθλήματος για την άνοδο στην Γ’ εθνική κατηγορία μπάσκετ ανδρών.

Οι πρωταθλητές Λέσβου επικράτησαν με σκορ 75-61 του ΝΟ Θυμιανών Χίου το απόγευμα της Παρασκευής 24 Ιουνίου στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς κάνοντας το πρώτο βήμα για την επίτευξη του μεγάλου στόχου της φετινής σεζόν.

Οι Μυτιληνιοί ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πήραν από νωρίς προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ παρότι δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν τη διψήφια διαφορά τους στην δεύτερη περίοδο, κατόρθωσαν να κλείσει το ημίχρονο στο +7 (31-38).

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τον Αιολικό που βρήκε εύκολα σουτ από την περιφέρεια, ανεβάζοντας τη διαφορά και στο +16, σκηνικό που δεν άλλαξε, παρά την αποβολή του Γιώργου Γιαννουζάκου λόγω αντιαθλητικού και τεχνικής ποινής στην ίδια φάση, ως τη λήξη.

Αύριο Σάββατο 25 Ιουνίου στις 6:00 μ.μ. ο Αιολικός παίζει με την ΕΑ Καλύμνου και με νίκη ενός εκ των δύο θα εξασφαλίσουν και μαθηματικά την άνοδο της στη Γ’ εθνική. Αναλυτικά, το “πανόραμα” της 1ης αγωνιστικής στους αγώνες μπαράζ, με την ΕΑΚΑ και τον Αιολικό να ξεκινούν ιδανικά στα μπαράζ ανόδου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κούλης Χ., Σκουλαρίκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 31-38 (ημίχρονο), 41-55, 61-75.

ΝΟ ΘΥΜΙΑΝΩΝ: Χατζηχρήστος 28, Γεωργιάδης 10, Καλλιμανάς 7, Χριστοβασίλης 6, Γρύψιος 5, Μ. Απέσος 4, Καλογεράκης 1.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γκούμας-Αλμπάνης): Ξετρίχης 16 (5), Καραδόπουλος 11, Καμινέλλης 11, Τασιολάμπρος 10, Ντουζίδης 10, Γιαννούλης 8, Γιαννουζάκος 6, Κούκουρας 3.