Κυριακή, 15 Μαΐου 2022 14:02

Αντίο με ήττα, αλλά με ψηλά το κεφάλι για τους παίδες του ΑΟ Άνδρου

Με ήττα αποχαιρέτησε τους αγώνες του στον Δ’ όμιλο της προκριματικής φάσης του παιδικού πρωταθλήματος ο ΑΟ Άνδρου.

Οι πρωταθλητές Κυκλάδων στον τελευταίο τους αγώνα στο Ηράκλειο της Κρήτης έχασαν το μεσημέρι της Κυριακής 15 Μαΐου από την ΑΕ Δικαίου με σκορ 55-68 και σε συνδυασμό και με την ήττα της πρεμιέρας από τον ΟΑΑ Ηράκλειο τερμάτισαν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Μπορεί οι “κυανόλευκοι” του βορειότερου νησιού του νομού να μην γεύτηκαν τη χαρά της νίκης σε κανένα από τα δύο ματς που έδωσαν στο κλειστό γυμναστήριο των Αρχανών, ωστόσο επιβεβαίωσαν οι νεαροί αθλητές του Κυριάκου Μουστάκα παρότι αγωνίζονται σε ανοιχτό γήπεδο κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες κυρίως τους χειμερινούς μήνες “κτίζουν” σταδιακά ένα διαφορετικό προφίλ για νησιώτικη ομάδα, που είναι σε θέση και αγωνιστικά και πνευματικά να… χτυπήσει τη νίκη απέναντι σε κάθε αντίπαλο με ιστορία στον χώρο.

279475907 315267494114849 946973441309925520 n

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το κυριακάτικο παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην δεύτερη περίοδο. Εκεί που ο Έρι Μπέλλο χρεώθηκε με το τέταρτο προσωπικό του φάουλ, ενώ ολοκλήρωσε το ματς σημειώνοντας τους 32 από τους 55 πόντους της ομάδας του.

Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου έκαναν ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 9-20 ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (25-35). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Τζομάκα με κορυφαίους τους Τσαγγάρη και Κουζούκα, οι οποίοι πέτυχαν τους 50 από τους 68 πόντους “πάτησαν” πάνω στη διαφορά αυτή, τη συντήρησαν στην τρίτη περίοδο και την αύξησαν στην τελευταία όπου και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.