Σάββατο, 10 Ιουλίου 2021 15:08

“Βασίλισσες” οι κορασίδες του ΑΟ Άνδρου, κατέκτησαν το πρωτάθλημα Κυκλάδων για πρώτη φορά στην ιστορία τους [pics]

Την δεύτερη πιο χρυσή σελίδα στην οκτάχρονη ιστορία του συλλόγου έγραψαν οι κορασίδες του ΑΟ Άνδρου.

AO ANDROU KORASIDES PROTATHLITRIES 2020 2021 2

Μετά την κατάκτηση του πρώτου τίτλου του συλλόγου, στις 23 Ιουνίου του 2019 από τις παγκορασίδες, ήρθε και ο δεύτερος τίτλος έπειτα από 748 ημέρες. Αυτή τη φορά, ήταν η σειρά των κορασίδων του Κυριάκου Μουστάκα να στεφθούν πρωταθλήτριες Κυκλάδων μετά τη νίκη τους με σκορ 37-40 επί του Περιστεριώνα Τήνου στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου 10 Ιουλίου στο κλειστό γυμναστήριο “Τήνια 1895”.

Απίστευτη η Άνδρος, αξιέπαινος ο Περιστεριώνας που έφτασαν μέχρι εδώ μετά από μία περιπετειώδης χρονιά με την πολύμηνη διακοπή του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Τήνου έχασε την ευκαιρία να στεφθεί για τέταρτη σερί χρονιά πρωταθλήτρια, ωστόσο ο Παναγιώτης Σιώτης και τα κορίτσια τους δεν πτοούνται, αφού το μέλλον φαίνεται να τους ανήκει.

AO ANDROU KORASIDES PROTATHLITRIES 2020 2021 3

Ο αγώνας:

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΟ Άνδρου μπήκε πολύ δυνατά παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα (2-13), με τις γηπεδούχες του Περιστεριώνα να πραγματοποιούν ένα εκπληκτικό σερί και μείωσαν σε 10-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΟ Άνδρου αύξησε και πάλι τη διαφορά (14-21), με τον Περιστεριώνα να διατηρεί μειώνει προς το τέλος με το 16-21 να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Περιστεριώνας μπήκε αποφασισμένος να πάρει τα ηνία του αγώνα, μειώνοντας σε 20-21 και 22-23, ενώ 4:48 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου ισοφάρισε σε 23-23, ενώ λίγο αργότερα η Βλαβιανού έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα της με 25-24. Το τελικό 29-25 της 3ης περιόδου, με ένα σερί 13-4 του Περιστεριώνα, ανέτρεψε την εικόνα του παιχνιδιού, όπου οι δύο ομάδες πλέον θα έλυναν τις διαφορές τους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο ΑΟ Άνδρου έκανε το come back στην 4η περίοδο, όπου 7' πριν το τέλος προηγήθηκε και πάλι με 31-32 και στη συνέχεια κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά, καθώς ο Περιστεριώνας δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που είχε για να μπει και πάλι το παιχνίδι, με το τελικό 37-40 να δίνει το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία του τμήματος στις κορασίδες του ΑΟ Άνδρου.