Κυριακή, 19 Ιουλίου 2020 14:34

Αντίο με ψηλά το κεφάλι είπε από το πανελλήνιο πρωτάθλημα ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια

Η ομάδα της ορεινής Νάξου στην τελευταία της αναμέτρηση την Κυριακή το πρωί κόντρα στον Εργοτέλη κέρδισε με σκορ 62-67 κι έφυγε από το κλειστό του Χολαργού εκπροσωπώντας επάξια τον νόμο Κυκλάδων .

Να …τους πιεις στο ποτήρι ήταν οι παίδες του Παναγιώτη Αθανασιάδη. Οι πρωταθλητές Κυκλάδων έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ. Κι αν στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλοί στον αμυντικό τομέα, στην επανάληψη ήταν σούπερ!!!

Με πλουραλισμό στην επίθεση και με εκπληκτικό Γιουερς Σεϊντίνι που μοίραζε το παιχνίδι στους συμπαίκτες του, έφτασαν στην πολύ μεγάλη νίκη και πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στην διοργάνωση.

Η νίκη αυτή έφερε τους πρωταθλητές σε τριπλή ισοβαθμία με Κολοσσό και Εργοτέλη με τους Ροδίτες να παίρνουν το εισιτήριο για το final-6 μετά τη νίκη τους επί του ΒΑΟΛ Χίου (82-57) την τελευταία αγωνιστική.

Εργοτέλης-ΑΠΑΣ Νάξου 62-67

Διαιτητές: Πλιάκας-Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 22-17, 8-13, 21-13, 11-24

Εργοτέλης (Χριστοδούλου): Λαγουδάκης 18, Αλεξανδρόπουλος 8, Γιαμνιαδάκης 2, Γιαννόπουλος, Καβουσάκης 21, Πρινιανάκης 4, Καραπάνος, Βαράκλας 4, Μαλαμάς, Μελιδονιώτης 5, Κοκκίνης, Σωμαράκης

ΑΠΑΣ Νάξου (Αθανασιάδης): Γκιόρκα 3, Λιανόπουλος 8, Παπανικολάου 7, Τριαντάφυλλος 6, Κούρτης, Σεϊντίνι 14, Δοκλής 17, Δεγαϊτας, Μανδηλαράς, Τελόπουλος 4, Χιλάι 8, Μολίνδρης