Κυριακή, 09 Απριλίου 2017 00:28

Ήττα με ψηλά το κεφάλι στη πρεμιέρα

Το πρώτο του ματς για την Γ' φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ έδωσε ο Α.Ο. Μυκόνου απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου από τον οποίο ηττήθηκε με σκορ 37-46.

Το ταξίδι για τους Μυκονιάτες συνεχίζεται όμως, αύριο έχουν ρεπό, ενώ την Δευτέρα Θα και πάλι στη «μάχη» όπου θα αντιμετωπίσουν τον Φ.Ο.Β Χίου με στόχο τη νίκη.

Σε ότι αφορά το ματς οι παίχτες του Γιώργου Σκόρδου ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς απέναντι στου πρωταθλητές Δωδεκάνησων με τις δύο ομάδες να μένουν σε "χαμηλά" επίπεδα σε ότι αφορά το σκορ με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 7-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό  καταφέρνοντας να κρατήσουν το παιχνίδι στο 16-16, 3:35 πριν τη λήξη του 2ου δεκαλέπτου.  Στα τελευταία 2 λεπτά όμως η ομάδα της Ρόδου πήρε έκλεισε το ημίχρονο στο συν 8  με σκορ 16-24.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Ροδίτες ξεκίνησαν πιο δυνατά και κατάφεραν να ξεφύγουν με 9 πόντους (20-29), ενώ η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους 4:57 πριν το τέλους της 3ης περιόδου όμως οι παίχτες του Α.Ο. Μυκόνου μείωσαν στου 5 πόντους (27-32) και το σκορ του δεκαλέπτου να λήγει με 27-34. Τέλος στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός Ρόδου κράτησε τη διαφορά και κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 37-46.

Δεκάλεπτα: 7-9, 9-15, 11-10, 10-12

Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ (Σκόρδος): Μπούλια, Σκουλαζίνος, Σώχος, Ξενάριος, Βίγκου, Μονογυιός 2, Κοντομήτρος 2, Βουτσινός, Κολιούρης 16(1), Κοτζαρίνης 12(1), Ρουμελιώτης 3(1), Κωνσταντάρας 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γρεμμενάς): Τσούλλος, Φεσάκης, Γεωργαλλής, Χατζηγεωργίου 11, Μόραλης, Βασιλαράκης 6(2), Γκίνης 6, Παπαδόπουλος 2, Χάρης, Οθείτης 10, Γανωτάκης 2, Εγγλέζος 9(1).