Κυριακή, 05 Μαρτίου 2017 22:05

«Άλωσε» τον Κάδμο η Σαντορίνη, στην κορυφή και πάλι ο Διαγόρας! [stats]

Σπουδαία νίκη κατάφερε να πάρει η Σαντορίνη επί του Κάδμου, επικρατώντας εκτός έδρας με 78-74 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής. Δείτε όλα τα τελικά αποτελέσματα καθώς και την βαθμολογία.

Το παιχνίδι ήταν από το πρώτο λεπτό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μπάρα μπάρα και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Τελικά η ομάδα της Σαντορίνης έδειξε ότι το θέλει περισσότερο και έτσι πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό, έχοντας όμως πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Κάδμος – ΑΕ Σαντορίνης 74-78

Δεκάλεπτα: 21-19, 33-34, 54-53, 74-78
Διαιτητές: Φασόλης, Πηλοϊδης
Κάδμος (Αναστασίου): Σκεμπές, Πανταζής 15(1), Παπαδάκης 4, Γκρινιάρης 6, Νικολάου, Σιλιβέστρου, Χαρατσής 11(1), Τσαπρούνης 15(1), Σπηλιόπουλος, Τσιριμώκος 9(3), Μπένος 12.
ΑΕ Σαντορίνης (Πεταλωτής): Δουλγεράκης 7(1), Σταύρου 2, Νικολαΐδης 21(5), Κατηκαρίδης, Μπουραντάς, Κυριακόπουλος, Βουρτζούμης 2, Μηλιάρας, Παπαδόπουλος 24, Σάκοτα 23.

Την 6η του συνεχόμενη νίκη σημείωσε ο Έσπερος Λαμίας καθώς επικράτησε και του ΟΦΗ με 76-58. Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς και τελικά να πάρουν μία εύκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη.

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του Ιπποκράτη Κω και έτσι νικώντας τη Νίκη Αμαρουσίου ανέβηκε στη κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης. Όσον αφορά την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και επιβάλλοντας τον ρυθμό τους δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους παίκτες της Νίκης.

Ο Άρης Νικαίας σημείωσε μία επιβλητική νίκη απέναντι στον Πόλις Καλλιθέας, επικρατώντας εκτός έδρας με 93-53. Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα των γηπεδούχων, που προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 28-22, από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι παίκτες του Άρη ανέβασαν ρυθμούς και ειδικά στην επανάληψη μπόρεσαν να διευρύνουν πολύ τη διαφορά και τελικά να φτάσουν στην εύκολη νίκη.

Η Πεντέλη επικράτησε δύσκολα του Λοκρού Αταλάντης με 93-86. Στην αρχή οι δύο ομάδες πήγαιναν μπάρα μπάρα με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα (46-39) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με την ομάδα της Πεντέλης να παίρνει τελικά τους δύο βαθμούς της νίκης.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Τηγάνης
Νίκη Αμαρουσίου (Τσακίρης): Μαραγκίδης 7 (1), Τσολακόπουλος, Οικονόμου 12 (2), Κοντογιάννης 11, Σιμιτζής 12 (2), Ευαγγελούλης, Σκούταρης 6 (2), Τσέκενης Α. 3 (1), Χοτζαλάρι 4, Αγγέλης 4, Παπαχρήστος.
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Παπαποστόλου 2, Ζακυνθινός 10, Καραλής 11 (3), Διαμαντόπουλος 8 (1), Καραμπαμπάς 22 (4), Μαυροειδάκος 6, Καρασταμάτης 6 (2), Παπαδολιάς 8, Καλλίλας, Εμίρης 10 (1), Σαμαράς, Ντιφαντής 4.

Έσπερος Λαμίας – ΟΦΗ 76-58
Δεκάλεπτα: 19-17, 36-34, 55-46, 76-58
Διαιτητές: Μηλαπίδης-Χρηστίδης Ηλ.
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Ρόκας 3 (1), Φραγκιαδάκης, Σέττος 18 (3), Αργύρης, Ξηρός 2, Παναγιωτίδης 11 (1), Φύκας 14 (1), Σοφογιάννης, Φούντας 2, Ζαχαράκης 6 (1), Παπαργυρόπουλος 20.
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης 3, Μαϊστρέλης 6 (2), Ξενάκης 7, Καρλάφτης, Μπουμπάρης 4, Αγαπιάδης 17 (1), Πρωτογεράκης 10, Κυρίτσης 5, Μουλάς 2.

Πεντέλη – Λοκρός Αταλάντης 93-86
Δεκάλεπτα: 20-22, 46-39, 66-67, 93-86
Διαιτητές: Μπανασάκης, Καρανικόλα Αλ.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Νάστος, Μάμτζιος, Λίτσο 19(2), Αποστολόπουλος 11(2), Πορτελάνος 4, Καρούζος 20(5), Κωνσταντάκος 5(1), Τσουπάκης 3(1), Φούφας, Μπίγκος 12(1), Σαλτουρίδης 1, Μαλούκος 18.
Λοκρός Αταλάντης (Ζαρανικόλας): Διαμαντής 3(1), Ρούζιος 13, Ρουμελιώτης 6(1), Κοσμετάτος 8(2), Ντέντα 10, Παπαηλιού 8(1), Μπολμάτης 2, Μάτος Αν. 17, Μάτος Αγγ. 16(4), Θώδος 3, Σοροπάνης.