Τρίτη, 01 Απριλίου 2014 23:52

Σχόλια και στατιστικά απο την 3η αγ. στην Πάρο

Διαβάστε στα σχόλια για τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής από τον ΜπασΚετικό… και τα στατιστικά στοιχεία του πρωταθλήματος έως τώρα από τον Χάρη Κολοβό.

Κονιόρδοι – Ασυγκράτητοι: 40 – 67. Μάλλον πήραν μπρος…

Το ντέρμπυ των ουραγών άνοιξε με τον καλύτερο τρόπο το μπασκετικό Σάββατο στη Μάρπησσα!!!

Οι ασυγκράτητοι εμφανίστηκαν για πρώτη φορά με σχεδόν πλήρη σύνθεση και έδειξαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ότι δεν αστειεύονται. Η διαφορά των 13 πόντων (06-19) φαινόταν ήδη μεγάλη για να καλυφθεί από τους Kονιόρδους, οι οποίοι απλά ισορρόπησαν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 23-36.

Στο δεύτερο μισό συνεχίστηκε το ανοιχτό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους και να απολαμβάνουν – όπως κι όσοι παρευρεθήκαμε εκεί - έναν αγώνα χωρίς σκοπιμότητες και τελικό αποτέλεσμα το 40 – 67 για την παρθενική νίκη των ασυγκράτητων, την οποία πανηγύρισαν δέοντος!!!

Από την «ασυγκράτητη» τριάδα των Σκιαδά Α. , Τσαντάνη Ν. και Κληρονόμου Στ. με τους συνολικά 45 πόντους, τον τίτλο του πολυτιμότερου κέρδισε ο Τσαντάνης Ν., ο οποίος σημείωσε τους 10 από τους 14 πόνους του στο 1ο δεκάλεπτο, κόβοντας έτσι από νωρίς τον αέρα των ηττημένων.

Οι Ασυγκράτητοι ψήφισαν ως κορυφαίο από τους Κονιόρδους τον Χανιώτη Ι. διότι εκτός από τους 8 πόντους που σημείωσε, προσπάθησε να οργανώσει την ομάδα του, από την οποία για άλλη μια φορά συνεπής στο σκοράρισμα ήταν και ο Ζηνέλης Ι. προσθέτοντας 10 πόντους.

Ραμολιμέντα – Μάρπησσα: Διπλό Τριάδας.

Ένα πραγματικό ντέρμπυ, όπως αναμενόταν, όμως μόνο για τρία δεκάλεπτα.

Τα ραμολιμέντα επέβαλλαν στο πρώτο μισό του αγώνα τον αργό τους ρυθμό, είχαν λύσεις στην επίθεση από τους Γκουρογιάννη Ν. και Μαυρομάτη Σ. ενώ με κλειστή άμυνα ζώνης κράτησαν χαμηλά το σκορ, προηγούμενα έτσι στην ανάπαυλα με 27-21.

Οι οδηγίες του CoachΜουρογιάννη στο ημίχρονο μάλλον αφύπνισαν τους Μαρπησσαίους. Ανέβασαν την πίεση στην άμυνά τους ενώ ακούμπησαν τη μπάλα στην αντίπαλη ρακέτα με τον Σκιαδά Γ., ο οποίος βοήθησε στο σκοράρισμα τους Χριστόφορο Ι. και Χριστόφορο Δ. που για ένα ημίχρονο πάλευαν μόνοι τους. Ήδη από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου η Μάρπησσα προηγήθηκε 33-34 και με σύμμαχο την κούραση των Ραμολιμέντων διεύρυνε τη διαφορά έως το τελικό 35-46, μία νίκη που της επιτρέπει να στοχεύει στο πλασάρισμά της στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος.

Οι ηττημένοι απέδωσαν τον τίτλο του MVPστον Σκιαδά Γ. για την καθοριστική του συνεισφορά στο δεύτερο ημίχρονο τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα, ενώ η ψήφος της Μάρπησσας δόθηκε στον Γκουρογιάννη Ν. που πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά έχει πολλά να διορθώσει μαζί με τον Τρυφωνόπουλο Δ. στην ομάδα τους, ώστε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στο δύσκολο ματς της επόμενης αγωνιστικής με τη Νάουσα.

ΑΟΠ – ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ: Παρολίγον συλλήψεις!!!

Ένα ενδιαφέρον παιχνίδι μας προσέφεραν οι δύο ομάδες το απόγευμα της Κυριακής παρά τα πολλά Μποφόρ που δυσκόλεψαν τις προσπάθειές τους.

Ο CouchΚαζακίδης μοίρασε στο πρώτο ημίχρονο τον χρόνο σε δύο ξεχωριστές πεντάδες, αυτή των «μικρών» που πίεζε ασφυκτικά στο μισό γήπεδο και σκόραρε κυρίως στον αιφνιδιασμό με τον παίδα Καλακώνα (όλοι οι πόντοι του στο πρώτο ημίχρονο) και τον έφηβο Σκιαδά Μ. να σημειώνουν από 7 πόντους έκαστος, ενώ οι «μεγάλοι» οχύρωναν καλύτερα τη ρακέτα τους όμως κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 5 πόνους συνολικά.

Η αστυνόμοι απέφυγαν τα πολλά λάθη κυρίως λόγω της προσθήκης στην περιφέρεια του καθηγητή Χρυσοχόου Λ. δίπλα στον Φαρούπο Β. Ακούμπησαν τη μπάλα στη ρακέτα παίρνωντας σκορ από Κολοβό και Ρούπα κι έτσι είχαν υπό στενή παρακολούθηση τους BAYSTOLEROS (ΑΟΠ), όντας μόλις ένα καλάθι πίσω στο ημίχρονο 19-17.

Στο δεύτερο μισό ο Καζακίδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την Αστυνομία να αιφνιδιάσει και να πάρει βραχεία κεφαλή στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου χάρις στον αφηνιασμένο Ρουπα, τον Γιαννιώτη και το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Φαρούπου. Εναλλαγή στο προβάδισμα επί ένα πεντάλεπτο ώσπου η ρακέτα του ΑΟΠ θωρακίστηκε με τους Σαρρή Ν. και Σφακιανό, ενώ Καζακίδης και Σκιαδάς Μ. (συνολικά 12 και 18 πόντοι αντίστοιχα) ηγούνταν της επίθεσης του ΑΟΠ, για να κλείσει το δεκάλεπτο με αέρα 5 πόντων, 36-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Κολοβός και Φαρούπος προσπάθησαν για την Αστυνομία, χωρίς όμως να τα καταφέρουν κι έτσι η νεανική ομάδα του ΑΟΠ απέφυγε τη «σύλληψη».!

Τελικό σκορ 50-46, με τον Καζακίδη να χρίζεται πολυτιμότερος για την συνεισφορά του στο δεύτερο μέρος, και τον Κολοβό να κερδίζει την ψήφο των παικτών του ΑΟΠ μιας και πολύ δύσκολα κατάφεραν να τον περιορίσουν στους 12 πόντους.

Νάουσα – Λιμενικό: Αναβολή λόγω ανωτέρας βίας.

Οι υπηρεσιακές υποχρεώσεις του Λιμενικού δεν θα επέτρεπαν σε πολλά από τα μέλη του να βρεθούν στο γήπεδο οπότε ο αγώνας αναβλήθηκε με τη σύμφωνη γνώμη των Ναουσαίων!