Κυριακή, 16 Μαρτίου 2014 22:54

Έσπασαν το αήττητο του Πανναξιακού τα Φανάρια

Το αήττητο του Πανναξιακού έσπασαν τα Φανάρια, σε αγώνα που έγινε χθες στο ΔΑΚ Νάξου για το πρωτάθλημα του 2ου ομίλου παίδων.

Ευστοχία

Οι πιτσιρικάδες του Νίκου Χάρου είχαν καθαρό μυαλό και ήταν πιο εύστοχοι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, φτάνοντας σε μία δίκαιη νίκη κόντρα στον πρωτοπόρο του ομίλου με 53-60.

Για τα φανάρια που είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα κορυφαίος ήταν ο Βασιλάκης με 23 πόντους, ακολουθώντας οι: Μουστάκης, Ζευγώλης και Προμπονάς με 11,10 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη πλευρά ο Πανναξιακός, αν και ήταν αρκετά εύστοχος στις βολές, μετά το 18-16 της 2η περιόδου δεν κατάφερε ποτέ να πάρει κεφάλι στο σκορ, έχοντας αρκετούς παίκτες σε κακή μέρα.

Ενδεικτικό είναι ότι τους 53 πόντους των γηπεδούχων πέτυχαν μόλις τρεις παίκτες (Βάρσος 26, Μαγγιώρος 22 και Καραγιάννης 5).

Αντίδραση

Ο αγώνας ξεκίνησε με της ομάδες να πάνε πόντο-πόντο, τελειώνοντας την 1η περίοδο στο 12-12. Τα φανάρια μπήκαν δυνατά στην 2η περίοδο σημειώνοντας 18 πόντοςυ έναντι 10 του Πανναξιακού με το ημίχρονο να λήγει με 22-30. Στην Τρίτη περίοδο ο Πανναξιακός προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας στις αρχές της 4ης περιόδου να ισοφαρίζει σε 41-41. Κάπου εκεί όμως τα Φανάρια αντέδρασαν σωστά και με πρωταγωνιστή τον Μουστάκη έφτασαν γρήγορα στο 42-51 πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Στο τελευταίο πεντάλεπτο τα Φανάρια ήταν αυτά που διαχειριστήκαν σωστά την διαφορά που είχαν πάρει φτάνοντας τελικά στη νίκη με 53-60.

Διαιτητές: Κιουλάφας - Γιαμούρης

Πανναξιακός ΑΟΝ – ΑΠΑΣ τα Φανάρια 53-60

Δεκάλεπτα: 12-12, 10-18, 17-11, 14-19.

Πανναξιακός (Πολίτης): Κουτάντζης, Μαγγιώρος 22 (1), Βάρσος 26 (1), Κοκκολιός, Καραγιάννης 5 (1), Χαμπίμπης, Γρυλλάκης, Γκίκα, Μαργαρίτης, Μεσολογγίτης, Μελισσουργός, Μπίτζιος.

Φανάρια (Χάρος): Βασιλάκης 23, Λεόντιος, Κορρές, Θεολογίτης 4, Μανιός, Ζευγώλης 10 (1), Προμπονάς 9, Μαστορόπουλος Ι., Μουστάκης 11, Μαστορόπουλος Γ., Βαλέτας 3, Ελευθερίου.