Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2014 23:53

Περιστεριώνας… για final four!

Η ομάδα παίδων του Περιστεριώνα φιλοξένησε τον Γ.Σ. Μυκόνου το Σάββατο στο Δημοτικό Γήπεδο «Νικ. Κορνάρος» στην Τήνο και  κέρδισε  με σκορ 50-37.

Αυτή η νίκη έφερε την ομάδα του κ Αντώνη Βιδάλη στο finalfourπαίδων εκεί που όπως όλα δείχνουν θα είναι και η Ερμούπολη από τον 1ο όμιλο ενώ από τον 2ο προβάδισμα έχουν ο Πανναξιακός και ο περσινός πρωταθλητής ΑΟ Πάρου.

Στο πρώτο 10λεπτο το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο όμως με ένα ξέσπασμα των τηνιακών στο 2ο δεκάλεπτο, το ημίχρονο έκλεισε με 23-15.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό επιθετικά και για τις δύο ομάδες κλείνοντας το σκορ στο 40-30.

Στο 4ο και τελευταίο ο Γυμναστικός δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Τελικό σκορ 50-37.

Ο Σίμος Αλβέρτης ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε στο προηγούμενο ματς με την Ερμούπολη και ήταν και πάλι ο ηγέτης για την ομάδα του σημειώνοντας 26 πόντους. Πολύ καλός και ο υψηλόσωμος Αντώνης Ρουγγέρης πετυχαίνοντας 10 πόντους σε κρίσιμα σημεία.

Από τους Μυκονιάτες ο Δημήτρης Τζάτζος με 11 πόντους και ο Γιώργος Κουσαθανάς ήταν οι κορυφαίοι των ηττημένων.

Δεκάλεπτα: 11-10, 12-05, 17-15, 10-07.

ΤΑΚ Περιστεριώνας: Καστορίνης Μιλτ., Λαγουρός Κων., Νάζος Μάρκ., Ρουγγέρης Αντ. 10, Σουράνης Κων., Αλβέρτης Σίμος 26, Κάμπερι Ίλβι, Ψάρρος Νικ., Γιαβρεδέλης Θαν. 2, Μελισσουργός Δημ., Βιδάλης Πέτρ. 6, και Τσουλχάι Αντελ. 6 πόντους,

Γ.Σ. Μυκόνου: Σκουλάξινος Δημ., Βουτσίνος Θεοδ., Βίδι Ραφ. 6, Βουτσίνος Αντ., Πούλας Αντ. 2, Καραγιάννης Παν., Μαραγκός Κοσμάς, Τζάτζος Δημ. 11(1 τρ.), Βαμβακούρης Βαγγ. 4, Κουσαθανάς Γιώργ. 9 (1 τρ.), Σφυρής Γρηγ., Μπουγιούρης Αντ. 5 πόντους.