Κυριακή, 02 Φεβρουαρίου 2014 20:13

Το απόλυτο για τους «Πολεμιστές» της Μήλου!

Φινάλε του πρώτου γύρου είχαμε χθες για το πρωτάθλημα μπάσκετ Μήλου με τον αγώνα Warriors vs. Αφροδυτες.

Οι πολεμιστές πέτυχαν το 5 στα 5 κερδίζοντας σχετικά εύκολα τον αγώνα με σκορ 75-55. Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να προσφέρουν ωραίο θέαμα παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες αλλά και τον κακό αγωνιστικό χώρο στον οποίο αγωνίζονται οι ομάδες που συμμετέχουν στο τουρνουά. Οι πολεμιστές, με μεγάλο τους όπλο τον αιφνιδιασμό κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού έχοντας ως σκόρερ και δημιουργό το Νίνο Ανδρέα. Καλό παιχνίδι και από τον αειθαλή Ζούλια Μανώλη ο όποιος με τους 25 πόντους που πετυχε δείχνει ότι διανύει περίοδος μεγάλης φόρμας.

Οι Αφροδύτες προσπάθησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με καλή άμυνα να περιορίσουν τις διεισδύσεις των αντιπάλων τους και φάνουν ποιο ανταγωνιστικοί. Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για τους Αφροδυτες καθώς οι πρωταθλητές με καλή άμυνα κατάφεραν να κλέψουν μπάλες και να βγάλουν αιφνιδιασμούς. Εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι καθώς η διάφορα άγγιξε τους 30 πόντους για τους πολεμιστές.

Για τους Αφροδυτες, Σωκαρης Μ. και Αντωνοπουλος Κ. προσπάθησαν περισσότερο ενώ φαίνεται ότι με τη παρουσία του ΒΑΜΒΟΥΝΗ Α η ομάδα αποκτά ένα φόβητρο κάτω από τα καλάθια.

Δεκαλεπτα: 19-10, 47-24, 54-35, 75-55

Warriors: Ψαθάς Κ. 8, Χλέτσος Ι. 8, Μάλλης Μ. 10, Ζουλιας Μ. 25(2), Νινος Α. 22(3), Λιβάνιος Μ. 2.

Αφροδυτες: Αντωνόπουλος Κ. 14(1), Σωκαρης Μ. 10, Βαμβουνης Α. 8, Ραπανακης Σ. 6(1), Γεωργοπουλος Θ. 2, Σοφικιτης Β., Αργυριου Σ., Κουφος Σ. 4, Ανρδικος Ι. 11(1).