Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2013 23:39

Νίκη πρωτιάς για Πανιώνιο

Σε ένα ματς για δυνατές καρδιές ο Πανιώνιος Σαντορίνης επικράτησε με 77-76 στο ντέρμπι με τον Πανναξιακό και πλέον μετά από δύο αγωνιστικές οδηγεί τη κούρσα στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου ομίλου.

Μετά τη νίκη επί των Φαναριών μέσα στο ΔΑΚ Νάξου την 1η αγωνιστική ο Πανιώνιος έδειξε ότι έχει την ποιότητα ώστε να διεκδικήσει ισάξια μία από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου που θα την οδηγήσουν στο φετινό finalfour. Ο Παπαδόπουλος για ακόμη μία φορά ήταν ο κορυφαίος για τους Σαντορινιούς, καθώς πέτυχε 31 πόντους στο παιχνίδι, με 20 από αυτούς να έρχονται στην 4η περίοδο και ουσιαστικά να κρίνουν το παιχνίδι. Φυσικά η νίκη αυτή σκόρπισε τον ενθουσιασμό στον κόσμο που βρέθηκε απόψε στο ΔΑΠΠΟΣ, καθώς μετά τη συνένωση βλέπουν μία ομάδα που έχει υψηλές βλέψεις.

Από την άλλη ο Πανναξιακός, μακριά από το καλό πρόσωπο της 1ης αγωνιστικής, προσπάθησε να αντιδράσει στην 3η περίοδο, όπου προηγήθηκε με 51-55. Προς το τέλος του αγώνα ο Πανιώνιος πήρε σημαντική διαφορά 11 πόντων, με τους φιλοξενούμενους στο τελευταίο δίλεπτο να μειώνουν στον έναν πόντο και να χάνουν σημαντικές βολές για να πάρουν το παιχνίδι. Μάλιστα ο εκνειρισμός των φιλοξενούμενων προς το τέλος τους στοίχισε δύο τεχνικές ποινές.

Οι διαιτητές που διαχειρίστηκαν το δύσκολο ντέρμπι ήταν οι: Παπαδημητρόπουλος – Κλαδιανός.

Δεκάλεπτα: 20-11, 18-19, 13-25, 26-21

Πανιώνιος (Πεταλωτής): Μιχελής 2, Καραπτσιάς 11 (1), Λουίτζι, Κατηκαρίδης 11 (2), Μπάλης, Μπλέτσας 1, Αντωνόπουλος., Βελλίκης 12, Πάτσε, Παπαδόπουλος 32 (4), Πολίτης 8, Σεϊχού

Πανναξιακός ΑΟΝ (Δαμιανίδης): Πολίτης 14 (3), Καλαβρός, Ανεβλαβής, Βάβουλας, Τσαπατσάρης 10, Μάκαρης 14, Δενδρινός 1, Γκιέργκι 9 (2), Βάρσος, Τζανιδάκης 17 (4), Κόκκαρης 11, Λάσκαρης