Τετάρτη, 12 Ιουλίου 2023 20:07

ΑΟ Μυκόνου: Τρία χάλκινα για τους Ρούσση, Ψυλλάκη και Ποϊραζίδη στο Πρωτάθλημα Κ23

Τρεις τρίτες θέσεις κατέλαβαν οι αθλητές του ΑΟΜυκόνου στο πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ23 το οποίο διεξήχθη παράλληλα με το αντίστοιχο πρωτάθλημα των Αντρών - Γυναικών.

Ο Γιάννης Ρούσσης στα 400 μέτρα σημείωσε ένα μεγάλο ατομικό ρεκόρ το πρωί, στον προκριματικό (48.45) ενώ το απόγευμα στον τελικά τερμάτισε σε 48.75 επίδοση που του έδωσε την 3η θέση στην κατηγορία Κ23 και την 7η στην κατηγορία των Αντρών.

Ο ίδιος αθλητής αγωνίστηκε και στα 200 μέτρα την επόμενη ημέρα όπου σημείωσε 21.94 το πρωί στον προκριματικό και 22.19 το απόγευμα στον τελικό όπου κατέλαβε την 8η θέση στην κατηγορία των νέων.

Η Νικολία Ποϊραζίδη, στο άλμα σε μήκος κατέλαβε την 3η θέση στην κατηγορία Κ23 με επίδοση 5.86 και 9η στην τελική κατάταξη ανάμεσα στις γυναίκες. Το πρωί είχε προκριθεί στον τελικό με άλμα 5.89 ενώ το απόγευμα από ατυχία δεν κατέγραψε μια επίδοση πάνω από τα 6 μέτρα. Η ίδια αθλήτρια πήγε μέρος και στα 100 μέτρα με εμπόδια όπου έτρεξε την απόσταση σε 15.00 επίδοση που της έδωσε την 7η θέση στην κατηγορία Κ23

Η Μαρια Ψυλλακη κατέκτησε την 3η θέση στα 200 μέτρα στην Κ23 με επίδοση 24.98 (13η στην συνολική κατάταξη ανάμεσα στις γυναίκες) . Το πρωί είχε προκριθεί με 25.04 . Η Μαρία δεν έκανε δεύτερο ατομικό αγώνισμα αν και είχε το δικαίωμα για να προσφέρει τα μέγιστα στην σκυτάλη το βράδυ της δεύτερης μέρας καθώς ο στόχος των κοριτσιών ήταν το μετάλλιο το οποίο όπως είδαμε και επιτεύχθη.

Στην κατηγορία Κ23 διακρίθηκε και ο νεότερος της παρέας, ο Giannis Oikonomou ο οποίος έτρεξε τα 100 μέτρα σε 11.15 (με ευνοϊκό άνεμο) και τα 200 μέτρα την επόμενη ημέρα σε 22.43 (επίσης με ευνοϊκό άνεμο). Ο ίδιος αγωνίστηκε και στην σκυταλοδρομία 4 Χ100 των αντρών