Σάββατο, 28 Νοεμβρίου 2020 21:59

Ασημένιο μετάλλιο στην Πορτογαλία για τον Λεωνίδα Τσορτανίδη

Ο Λεωνίδας Τσορτανίδης, ύστερα από εντυπωσιακούς αγώνες θα επιστρέψει από τη Βιλαμούρα της Πορτογαλίας μαζί με την υπόλοιπη ελληνική αποστολή έχοντας στις αποσκευές του ένα ασημένιο μετάλλιο.

Μετά από τρεις μέρες αγώνων και εννέα ιστιοδρομίες (28,17,25,[35],25,31,23,35,31) ο 19χρονος αθλητής του Ν.Ο. Άνδρου βρέθηκε στην 31η θέση της γενικής κατάταξης και στην δεύτερη στην κατηγορία των Κ21 με 215 βαθμούς ποινής.

Ο μοναδικός αθλητής που τον ξεπερνούσε μπαίνοντας στην τελευταία μέρα είναι ο Ισραηλινός Τομ Ρεουβένι, ο οποίος με 66 βαθμούς είναι στην 8η θέση της γενικής με 66 βαθμούς και αγωνίζεται στη medal race.

Στη 10η ιστιοδρομία των εκτός κούρσας μεταλλίων, ο Τσορτανίδης ολοκλήρωσε 23ος και με 238 βαθμούς κατέλαβε τη 2η θέση στο ευρωπαϊκό Κ21.

Ο Τσορτανίδης δεν είναι ο μοναδικός Έλληνας που σημείωσε επιτυχία στα RSX, αφού η Κατερίνα Δίβαρη θα είναι διπλά χαρούμενη διότι, εκτός από το ασημένιο μετάλλιο, εξασφάλισε και την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Πολύ κοντά στο μετάλλιο έφτασε και ο Βύρωνας Κοκκαλάνης, ο οποίος μέχρι και την 9η ιστιοδρομία ήταν δεύτερος αλλά στην κούρσα των μεταλλίων τερμάτισε 10ος, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πέσει στην 4η θέση.

«Ήταν ένας δύσκολος αγώνας. Είχε μεγάλο κύμα και μπουρίνι. Ο άνεμος άλλαζε συνεχώς διεύθυνση», δήλωσε στην kathimerini.gr ο Γιώργος Φράγκος, παλαιός πρωταθλητής και τώρα προπονητής του Λεωνίδα Τσορτανίδη.

Στις γυναίκες, η Τζέλη Σκαρλάτου ήρθε 22η και η Ιωάννα Σίρτη 30η.