Με αφορμή την απόφαση του Δημάρχου, ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας κ. Χριστόδουλος Μαούνης, με σχετική δήλωσή του, αναφέρει:
«Για να ανταποκριθούμε στην μεγάλη πίεση των καλοκαιρινών μηνών, λόγω της μεγάλης έλλειψης προσωπικού στον τομέα καθαριότητας που αντιμετωπίζει ο Δήμος μας, ωθήθηκα στο να ζητήσω από τον Δήμαρχο Πάρου, κ. Κώστα Μπιζά, μιας και είμαι κάτοχος διπλώματος οδήγησης Γ’ κατηγορίας, φορτηγού οχήματος, να εγκρίνει την κατ΄ εξαίρεση άδεια οδήγησης οχημάτων του δήμου από αιρετούς, όπως προβλέπεται από την νομοθεσία.
Θα είμαι στις επάλξεις όποτε το ζητήσει η Υπηρεσία, προκείμενου να προσφέρω τις υπηρεσίες μου αμισθί και να διευκολύνω τον υπεράνθρωπο αγώνα που δίνουν καθημερινά οι υπάλληλοι της υπηρεσίας καθαριότητας του Δήμου μας.
Όλοι μαζί μπορούμε να συμβάλουμε στην προστασία και αναβάθμιση της αισθητικής του νησιού μας, ώστε να επιτύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα γιατί η καθαριότητα της Πάρου είναι υπόθεση όλων μας!».
Το Γραφείο Τύπου