Κυριακή, 19 Μαΐου 2024 10:20

Άνετη πρόκριση των παίδων του Ηρακλείου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα

Το Ηράκλειο είναι τελικά η ομάδα που πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων στο μπάσκετ.

Οι πρωταθλητές της ΕΚΑΣ Κρήτης με τη νίκη τους επί της Ακαδημίας Καλύμνου (73-36) το απόγευμα του Σαββάτου 18/5 στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο έκαναν το 2-0 στον 5ο όμιλο, όπου συμμετείχε και ο πρωταθλητής της ΕΣΚ Κυκλάδων Περιστεριώνας Τήνου και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης που θα γίνει στις 7 Ιουνίου σε γήπεδο που θα ορίσει η ΕΟΚ.

Εκεί θα αντιμετωπίσει σε μονό αγώνα τον ΦΟ Βροντάδου Χίου, τον πρώτο του 6ου ομίλου, (Βόρειο Αιγαίο) και ο νικητής θα είναι αυτός που θα εκπροσωπήσει τα νησιά του Αιγαίου στην τελική φάση του Final 8 παίδων για την αγωνιστική σεζόν 2023-2024.

thumbnail Hrakleio Kalymnos paides (1)

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, όπως αναφέρει το έγκριτο δωδεκανησιακό σάιτ “12sports.gr”: “οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου… ξέχασαν να βγουν από τα αποδυτήρια και η εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστη. Είναι χαρακτηριστικό ότι έμειναν άποντοι στο τρίτο δεκάλεπτο (0-15) και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν με το ζόρι έξι πόντους. Είναι πραγματικά απίστευτο αυτό που συνέβη στο Λίντο, αφού λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 30-32(!) και το παιχνίδι τελείωσε με 36-73, με σερί 6-41(!)…

thumbnail Hrakleio Kalymnos paides (2)

…το ξεκίνημα για τους Καλύμνιους δεν ήταν καλό (3-9 και 5-14 στο 7’), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Η Ακαδημία μείωσε σε 24-27 (15’) και 30-32 (18’), δημιουργώντας συνθήκες ντέρμπι στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να τελειώνει 30-36. Η συνέχεια ήταν στην κυριολεξία αποκαρδιωτική για τους “σφουγγαράδες”. Το Ηράκλειο έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, η Ακαδημία μόνο λάθη και κακές επιλογές και το σκορ αρχικά έγινε 30-42 και 30-51 στο γ’ δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 0-15. Οι Καλύμνιοι έμειναν από δυνάμεις και η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (32-65), με το Ηράκλειο να φτάνει πολύ εύκολα στη νίκη- πρόκριση με +37 (36-73)”.