Δευτέρα, 22 Απριλίου 2024 10:08

Δεύτερη θέση στο Αιγαίο για την Γυναικεία Ομάδα του Απόλλωνα Νάξου

Με την 2η θέση στο Αιγαίο επέστρεψε στο νησί της Νάξου από τη Λέσβο η πρωταθλήτρια ομάδα Γυναικών του Απόλλωνα Νάξου, που ξεχώρισε με την παρουσία της στην τελική φάση, βάζοντας ακόμα ένα λιθαράκι στην ανοδική της πορεία τα τελευταία χρόνια.

Τα κορίτσια του Γιάννης Φραγκίσκου πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις, νικώντας τον Πολυκράτη Σάμου και τον Νηρέα Καρδαμύλλων, ενώ στον συναρπαστικό τελικό απέναντι στην οικοδέσποινα  Άθληση Μυτιλήνης, πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά ηττήθηκαν 3-2 στο tie break.

att.PJIRZOqNtmIDt6zv0R0EAAulvLmESyRJaEIrRzw9sXI

Αναμφισβήτητα ο Απόλλωνας και η Άθληση είναι οι δύο καλύτερες ομάδες του Αιγαίου και αυτό φάνηκε εντός του παρκέ καθώς πραγματοποιήθηκε ένας τελικός που τα περισσότερα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Στο τελευταίο σετ ωστόσο η Άθληση είχε την ψυχολογία και το καθαρό μυαλό, όπως και ένα ένθερμο κοινό που σαφώς επηρέασε την ομάδα της Νάξου και δίκαια έφτασε στο 3-2 που της δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσει την άνοδο στην Α2 μέσα από τους αγώνες μπαράζ που θα διεξαχθούν το επόμενο διάστημα στην Αθήνα.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Απόλλωνα που πήρε προβάδισμα, όμως στη συνέχεια υπέπεσε σε αρκετά λάθη, με την Άθληση να κάνει την ανατροπή με πολλούς κερδισμένους πόντους από το κέντρο, κατακτώντας στο τέλος άνετα το σετ με 25-15.

Στο 2ο σετ η ομάδα της Νάξου διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, με την Μυτιληνιές που δεν είχαν καλό ρυθμό να πλησιάζουν ανά διαστήματα ακόμη και στον πόντο, ωστόσο ο Απόλλων κατέκτησε το σετ με 19-25.

Αντίθετο σκηνικό στο τρίτο σετ με την Άθληση να παίρνει από νωρίς προβάδισμα και τις φιλοξενούμενες να «κυνηγούν» την ανατροπή, όμως με καλό μπλοκ η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 2-1 με 25-20. Στο επόμενο σετ ο Απόλλων ήταν ανώτερος απέναντι στην Άθληση που έχασε τη συγκέντρωση της, οδηγώντας τον αγώνα στο tie break με 19-25.

Στο τελευταίο σετ η Άθληση ήταν κυρίαρχη, κατακτώντας εύκολα όπως εξελίχθηκε το σετ και τη νίκη με 15-6.

Στο τέλος της αναμέτρησης ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τις πρωταθλήτριες, τη διοίκηση και το τεχνικό τιμ. Επίσης, στην προηγούμενη αναμέτρηση ο Νηρέας νίκησε 3-2 σετ τον Πολυκράτη και κατέκτησε την τρίτη.

Καλύτερη υποδοχέας αναδείχθηκε η Τσεκρέζι Ελντιάνα από τον Απόλλωνα και καλύτερη πασαδόρος η Χρυσαυγή Τσούρμα από την Άθληση. Η Βιλελμίνη Αναγνώστου από την ομάδα της Νάξου κατέκτησε το βραβείο της καλύτερης επιθετικού, ενώ καλύτερη σέρβερ αναδείχθηκε η αθλήτρια της Άθλησης Κρυσταλλένια Βουρλή. Τέλος, MVP αναδείχθηκε η Χρυσαυγή Τσούρμα από την Άθληση.