Κυριακή, 21 Απριλίου 2024 20:18

Ηττήθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο από τον Ηλυσιακό ο Πανναξιακός ΑΟΚ

Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιες νερό ο Πανναξιακός στου Ζωγράφου που γνώρισε την ήττα με 82-79 από τον Ηλυσιακό, χάρις σε ένα τρίποντο στo τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Πανναξιακός που ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος είχε ισοφαρίσει 79-79 με 13’’ να απομένουν χάρις σε μακρινό τρίποντο του Καραλευθέρη που ήταν ο κορυφαίος με 28 πόντους. Όμως ο Αϊβαζίδης ήταν αυτός που με τρίποντο από τη γωνία στο 0,7'' έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Πλέον, ο Πανναξιακός στο παιχνίδι της Τετάρτης στη Νάξο θα έχει ως μοναδικό στόχο τη νίκη για να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στον τελικό.

Η ομάδα του Θοδωρή Ασημακόπουλου ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, έχοντας σε τρομερό απόγευμα τον Καράμπουλα και με 6/8 τρίποντα, έφτασε στο +16 (37-21) στο 15', με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-34.

Και πάλι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν 4/4 τρίποντα, και έφτασαν στο 61-48 (26') αλλά κάπου εκεί άρχισε να παίρνει τον ρυθμό ο Πανναξιακός, με τον Αρτσάνο να έχει 2/2 τρίποντα, μείωσε σε 70-64 (33') και ισοφάρισε με τον Καραλευθέρη, με την ήττα να αφήνει γλυκόπικρη γεύση, αφού η ροή του αγώνα είχε γύρει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας από τη Νάξο.

Ο Καράμπουλας είχε 28 πόντους (4 τριπ.), με τον Φώτση που αγωνίστηκε για 40 λεπτά να έχει 15 πόντους (3 τριπ.) και τον Τσάτα 11 πόντους (3 τριπ.). Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17 τρίποντα. Ο Καραλευθέρης σκόραρε 28 πόντους (5 τριπ.) για τους Κυκλαδίτες και 18 πόντους ο εκπληκτικός Ψαρόπουλος.

2ος Όμιλος – 1η αγωνιστική

Ηλυσιακός - Πανναξιακός 82-79 (1-0)

Δεκάλεπτα: 25-15, 42-34, 64-56, 82-79

Διαιτητές: Αγγελής, Καραμπιτσάκος, Σπυρόπουλος Αντ.

Ηλυσιακός (Ασημακόπουλος): Μπέμπης 9(3), Καράμπουλας 28(4), Φώτσης 15(3), Τσάτας 11(3), Αϊβαζίδης 8(2), Ογκμπέντε 3(1), Οικονομόπουλος, Καππής 5, Νικολόπουλος, Σταύρου 3(1).

Πανναξιακός (Χατζηπανηγύρης): Καραλευθέρης 28(5), Προδρόμου 14, Ψαρόπουλος 18, Πάππος 3, Μάκαρης 5, Μάντιτς 5(1), Στοΐτσης, Αρτσάνος 6(2).

*Η πρόκριση κρίνεται στις 2 νίκες

Στο άλλο παιχνίδι το Πικέρμι έχοντας σε φοβερό απόγευμα τον Παπαζήση με 35 πόντους και 8 τρίποντα, κέρδισε άνετα με 87-69 την ομάδα των βορείων προαστίων και έκανε το 1-0.

Δεκάλεπτα: 19-22, 48-36, 66-49, 87-69

Διαιτητές: Ναστούλης, Ανδρεόπουλος, Αλεξόπουλος Χρ.

Πικέρμι (Ψυχογιόπουλος): Γεωργούτσος 8, Τσόπης, Κούσουλας 21(3), Ταφίλη, Παπαζήσης 35(8), Νάσσης 5(1), Λιόντας 2, Μπίγγος 2, Σταμάτης 6(1), Σβάρνας 6(2), Σολωμός 2, Κούρταλης.

Δούκας (Αποστολόπουλος): Κοψιάς 9(1), Μαντζάκος 4, Σγουρός 5(1), Ζαβιτσάνος 23(2), Μουάτσος 8(1), Γεραμάνης, Μιχαλάκης, Καρακώστας 14(2), Καραΐσκος 6, Κορομηλιάς, Κατσού