Κυριακή, 22 Οκτωβρίου 2023 17:33

«Άλωσε» και την έδρα του Ψυχικού ο ΑΟ Μυκόνου

Με τον τρομερό Χουχούμη να βρίσκεται σε σπουδαία μέρα η Μύκονος πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό (80-87) στην έδρα του Ψυχικού.

Η Μύκονος κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό διπλό στο Ψυχικό (80-87) σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και διακυμάνσεις, χάρις στην ψυχραιμία της και την ανωτερότητά της στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της συνάντησης. Με αυτόν τον τρόπο οι Κυκλαδίτες ανέβηκαν στο 4-0 και έμειναν η μόνη αήττητη ομάδα στην κατηγορία, την στιγμή που οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να αγνοούν την νίκη μετά από τέσσερις αγώνες.

Aπό την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν οι Χουχούμης (27 πόντοι, τέσσερις ασίστ), Ευστρατίου (15 πόντοι, τέσσερις ασίστ, τρία κλεψίματα), Καψαλός (12 πόντοι) και Wojchechowski (11 πόντοι, επτά ασίστ), ενώ στην αντίπερα όχθη διακρίθηκαν οι Κουκάς (14 πόντοι, 13 ασίστ) και Αθανασούλας (16 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι ήταν πλήρως κυρίαρχοι στις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού, καθότι έκαναν ό,τι ήθελαν σε άμυνα και σε επίθεση, με συνέπεια να αιφνιδιάσουν πλήρως τους φιλοξενούμενους και να πάρουν πλεονέκτημα 17 πόντων (23-6). Στην συνέχεια το συγκρότημα του Τζήμα, ανέβασε κάπως στροφές, έτρεξε ένα μικρό επιμέρους 3-9, περιορίζοντας έτσι την ζημιά και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -11 (26-15).

Όσο περνούσε η ώρα, οι Κυκλαδίτες ανέβαζαν σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό στροφές και για αρχή έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (27-26), ενώ με πρωταγωνιστή τον Χουχούμη προσπέρασαν με πέντε πόντους (34-39) και τελικά οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +4 (44-48).

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τους “κυανόλευκους” να συντηρούν ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο τους παίκτες του Ρεμεντέλα να μην αφήνουν τους αντιπάλους τους να ξεμακρύνουν (48-52). Mάλιστα, ο οργανισμός των Βορείων Προαστίων βελτίωσε κι άλλο την εικόνα και του και με όπλο την ευστοχία του από την περιφέρεια προσπέρασε εκ νέου (60-58), ενώ πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “βραχεία κεφαλή” (65-63). Το παιχνίδι διατηρούσε για τα καλά τα χαρακτηριστικά ντέρμπι που είχε πάρει, με τους δύο “μονομάχους” να είναι ισόπαλοι (69-69) στο 33′.

Με δύο πολύ μεγάλα καλάθια των Καψαλού και Καμάρα, η Μύκονος πήρε αέρα πέντε πόντων (71-76), εντούτοις το Ψυχικό βρήκε αντίδραση και μείωσε στον έναν (75-76). Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι είδαν τους Χουχούμη και Wojchewochski να ευστοχούν σε δύο πολύ μεγάλα τρίποντα, αποσπάστηκε με επτά (75-82), ενώ στα εναπομείναντα 2:3ο λεπτά δεν κινδύνευσαν ποτέ κι έφτασαν σε αυτό το μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-48, 65-63, 80-87