Σάββατο, 21 Μαρτίου 2015 14:11

Στην κορυφή των Κυκλάδων η Ερμούπολη [pics]

Με καρδιά πρωταθλητή η Ερμούπολη νίκησε 49-51 τον Πανναξιακό στον τελικό του final four της Νάξου και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια ομάδα στην κατηγορία των Εφήβων για τη φετινή σεζόν.

Μπορεί η ομάδα που είχε το προβάδισμα στις δύο πρώτες περιόδους να ήταν ο Πανναξιακός (40-32), όμως η αντίδραση των παικτών του Ανδρέα Μαύρου στη συνέχεια ήταν υποδειγματική και με σωστή άμυνα και ένα σερί 3-13 κατάφεραν να πάνε στην 4η με 2 πόντους διαφορά (43-45).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η δύναμη και το πάθος κυριάρχησαν με το 6-6 να δίνει τη νίκη στην Ερμούπολη, με τον Πανναξιακό να φωνάζει για 2-3 περιπτώσεις όπου ζητά αντιαθλητικά φάουλ.

Η ένταση δεν έλειψε αφού στο τέλος της αναμέτρησης υπήρξαν κάποιοι εξαγριωμένοι φίλοι των γηπεδούχων που εξέφρασαν τα έντονα παράπονα τους θεωρώντας άδικο το αποτέλεσμα. Ευτυχώς η παρέμβαση των ψυχραιμότερων έφερε την ηρεμία.

Στα κατά σημειώνετε και η απουσία γιατρού από το final four της Νάξου, καθώς η ΕΣΚ Κυκλάδων παρά τις προσπάθειες που έκανε στο να εξασφαλίσει την παρουσία του αυτό δεν κατέστη δυνατό.

Ο Αγώνας

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα ο Πανναξιακός μπήκε και έχτισε διαφορά 5 πόντων που κράτησε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (24-19). Η διαφορά αυξήθηκε στη συνέχεια για να κλείσει το 1ο ημίχρονο με 40-32 υπέρ του τυπικά γηπεδούχου.
Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με αντίδραση από την Ερμούπολη και με 4 διαδοχικούς πόντους του Γουτσικά, μείωσε στους 4 (40-36) και κάπου εκεί επήλθε το black out για τις δύο ομάδες που έμειναν χωρίς πόντο για 3.30 λεπτά.
Η Ερμούπολη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 32'' πριν την λήξη της 3ης περιόδου, όπου επικράτησε με 42-43.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες και πάλι να έχουν μεγάλα διαστήματα χωρίς καλάθι. Ο Βαθρακοκοίλης πήρε στους ώμους του τον Πανναξιακό και με 4 σερί πόντους έφερε τον Πανναξιακό μπροστά με 49-47. Αυτός ήταν και ο τελευταίος πόντος για τον Πανναξιακό με την Ερμούπολη να εκμεταλλεύεται την αστοχία των γηπεδούχων και με πρωταγωνιστές τον Πατάπη και Γουτσικά ο οποίος και πέτυχε το νικητήριο καλάθι 58" πριν τη λήξη. Ο Βασιλάκης είχε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στη παράταση αλλά οι δύο βολές 14" πριν το τέλος ήταν άστοχες. Στα τελευταία δευτερόλεπτα τα 2 επιθετικά ριμπάουντ από Πατάπη και Αμανατίδη έδωσαν τη νίκη στην Ερμούπολη.

Πανναξιακός ΑΟΝ – Ερμούπολη ΑΟ 49-51
Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος-Κιουλάφας
Τα δεκάλεπτα 24-19, 16-13, 03-13, 06-06
Πανναξιακός ΑΟΝ (Δαμιανίδης):Κουταντζής, Μαγγιώρος 16(2), Καραγιάννης 9, Βασιλάκης 7, Δαβίλας 4, Αρισανός, Σορώκος, Σκυλάκης, Βάρσος 2, Καραγιάννης , Βαθρακοκοίλης 11(1), Ποτικιάν
Ερμούπολη ΑΟ (Μαύρος): Πολίτης 2, Γούτσικας 10 , Τσιώλης 7(1), Αμανατίδης 2, Σαβρακίδης 8, Μιμόγλου 2, Βλάμης, Πατάπης 20, Βουτσινάς, Οικονομίδης, Παλαιτσώκης

Στον μικρό τελικό ο ΑΟ Πάρου κατέκτησε την 3η θέση χωρίς δυσκολία κερδίζοντας τον Άρη Σύρου με 25-54.

Άρης Σύρου - ΑΟ Πάρου 25-54
Διαιτητές: Μαρουδιάς-Ισιγώνης
Άρης Σύρου: Κωστόπουλος 4, Καπελλάς 4, Ξένος 2, Παχής 2, Βασιλειάδης 5(1), Μαθιάσος 6(1), Ξαγοράρης 2, Βιτάλης
ΑΟ Πάρου: Πατελής 6, Ζούμης 8(2), Κούτρας 2, Κονδύλης, Τσίπη 2, Αγκαβαλλάς 2, Μιχαλάκης 5, Παπαχατζής 17(3), Καλόγηρος , Καλακώνας3(1), Εσκή 7 .