Σάββατο, 13 Απριλίου 2013 21:07

Άλωσε την Μίκρα το πειρατικό

Του Δημήτρη Ζολώτα

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης και την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου για το Challenge Cup έκανε ο Φοίνικας, που επικράτησε πριν από λίγο με 0-3 σετ (22-25, 22-25, 19-25) του Άρη μέσα στη Μίκρα! Πλέον η ομάδα μας χρειάζεται ακόμη μία νίκη για να τελειώσει την σειρά των αγώνων με τους Θεσσαλονικείς, το επόμενο Σάββατο 20 Απριλίου στη Σύρο, αλλά και ακόμα και αν ηττηθεί θα έχει δεύτερη ευκαιρία την Κυριακή 21 Απριλίου και πάλι στο κλειστό “Δημήτρης Βικέλας”.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα, δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου και έφτασαν δίκαια στην εύκολη νίκη, πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις τους φέτος. Είναι χαρακτηριστικό ότι το “πειρατικό” καθόλη τη διάρκεια του αγώνα η μοναδική φορά που βρέθηκε πίσω στο σκορ ήταν στο ξεκίνημα του 3ου σετ με 3-2!

Από την άλλη ο Άρης, που αγωνίστηκε χωρίς το λίμπερό του Μπαμπαλιούτα, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, με εξαίρεση τον ακραίο Κυριακίδη που φάνηκε να παλεύει μόνος του. Για την ομάδα μας ξεχώρισε ο Νικηφορίδης που δεν άφησε να φανεί καθόλου η απουσία του Κοβάσεβιτς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντορνέλας, ενώ πολύ καλά πήγαν και οι δύο κεντρικοί Σουλτανόπουλος και Τακουρίδης. Ο Λάππας είχε εξαιρετικό ποσοστό στην επίθεση (73%), ο Κουρνέτας μοίρασε σωστά το παιχνίδι, ενώ ο Γκαράς δεν χρειάστηκε να συνεισφέρει και πολύ, καθώς δέχθηκε μόνο 11 υποδοχές.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα (5-8), με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πλησιάσουν στον πόντο (10-11). Γρήγορα όμως η ομάδα μας ξαναπήρε μια διαφορά (10-14) την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ (13-16, 17-20, 22-25). Παρόμοια η εικόνα και στο 2ο σετ, με το “πειρατικό” να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα (4-7), τον Άρη να καταφέρνει να ισοφαρίσει (8-8), αλλά τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να ανοίγουν και πάλι τη διαφορά (11-16), την οποία και διατήρησαν (14-19, 18-22) μέχρι το τέλος του σετ (22-25). Στο 3ο σετ φάνηκε οι γηπεδούχοι να μην πιστεύουν ότι μπορούν να γυρίσουν το ματς, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα μας, πήρε σημαντική διαφορά από νωρίς (6-10), την οποία διεύρυνε στη συνέχεια (10-18) και έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση (19-25).

Άρης (Κουτσονίκας): Χαριτωνίδης, Τζελάτης 14 (12/25 επ., 2 μπλοκ), Κυριακίδης 15 (15/20 επ., 58% υπ.-50% αρ.), Ριζόπουλος 13 (9/16 επ., 3 άσους, 1 μπλοκ, 78% υπ.-78% αρ.), Γκιρτζίκης 6 (5/10 επ., 1 άσο), Κιόσης 3 (3/9 επ.), Τσομπάνογλου (λ-70% υπ.-39% αρ.), Ντίνας, Μποζίδης.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Ντορνέλας 13 (10/17 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ), Λάππας 8 (8/11 επ., 65% υπ.-39% αρ.), Νικηφορίδης 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ.-31% αρ.), Σουλτανόπουλος 9 (6/10 επ., 2 μπλοκ, 1 άσο), Τακουρίδης 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Γκαράς (λ-64% υπ.-27% αρ.).